Czytaj więcej w kategorii Inwestycje

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
10.10.2016
Z obrad sesji Rady Miasta

Bezpieczeństwo, inwestycje, rozbudowa infrastruktury szkolnej oraz nasycalnia – to główne tematy dwudziestej piątej sesji Rady Miasta, która odbyła się 5 października. W porządku obrad znalazło się ponad dwadzieścia punktów.

Służby o bezpieczeństwie

Obecny na sesji Komendant Powiatowy Policji nadkom. Mirosław Olszewski oraz zastępca naczelnika Wydziału Prewencji podkom. Tomasz Krajewski przekazali informacje na temat programu „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Jest to narzędzie informatyczne skierowane do mieszkańców, którzy mogą nanosić na mapie miejsca, oceniane jako niebezpieczne. Program działa na terenie województwa mazowieckiego od 20 września br., i od tego czasu w powiecie ostrowskim mieszkańcy wskazali 30 miejsc zagrożeń. Jak podkreślali przedstawiciele Komendy Policji wskazanie miejsca zagrożenia bezpieczeństwa nie jest zgłoszeniem zdarzenia, do tego służą telefony alarmowe 112 i 997. Radni zapoznali się także z informacją na temat funkcjonowania służby zdrowia w Ostrowi. Na sesji obecni byli kierownicy trzech przychodni zdrowia – Katarzyna Wycech-Przywoźna (NZOZ Serducho), Ryszard Wolff (NZOZ Zdrowie) oraz Ewa Marasek (PPZ), którzy odpowiadali na pytania radnych z zakresu ochrony zdrowia.

Centrum Usług Wspólnych zamiast MZOJO

Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie zmiany nazwy i statutu Miejskiego Zakładu Obsługi Jednostek Oświatowych. Na tej podstawie od 1 stycznia 2017 roku Zakład zmieni nazwę na Centrum Usług Wspólnych w Ostrowi Mazowieckiej. Zgodnie ze statutem przedmiotem działalności Centrum będzie prowadzenie scentralizowanej obsługi finansowo-księgowej jednostek organizacyjnych Miasta Ostrów Mazowiecka. Podjęta została też druga uchwała, w której wskazano jednostki, które od nowego roku obsługiwane będą przez Centrum. Będą to placówki edukacyjne – szkoły i przedszkola oraz instytucje kultury - Miejski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum – Dom Rodziny Pileckich (w organizacji).

Budowa nowej szkoły

Podczas sesji dyskutowano na temat bieżącej sytuacji w miejskich placówkach oświatowych. Biorąc pod uwagę perspektywy w zakresie demografii i istniejącą infrastrukturę poruszono temat konieczności wybudowania w mieście nowej szkoły oraz przedszkola. Stan techniczny „małej jedynki” oraz przedszkola przy ul. Batorego potwierdzają konieczność budowy nowych obiektów przeznaczonych na cele edukacyjne. Radni zgodni są, co do podjęcia przez Miasto inwestycji w tym zakresie. Tematem rozważań jest lokalizacja.

Nasycalnia

W trakcie sesji do porządku obrad wprowadzono punkt dotyczący „nasycalni”. Teren, o którym była mowa, zlokalizowany w rejonie ulicy Torowej, to własność Polskich Kolei Państwowych. Wobec Spółki od lat toczą się postępowania, które mają na celu doprowadzenie do rekultywacji tego terenu. Na tym obszarze stwierdzono występowanie szkodliwego dla środowiska kreozotu. W związku z tym służby miejskie, a konkretnie Zakład Gospodarki Komunalnej, monitoruje stan wód gruntowych. Miasto od dawna szuka rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo i korzyść z terenów pozostających od 20 lat w nieużytku. To niezwykle istotny problem dla miasta i jego mieszkańców, który jak zapewniał na sesji burmistrz Jerzy Bauer, traktowany jest w obecnej kadencji priorytetowo. Odbyło się szereg spotkań, zarówno w samym kierownictwie Urzędu, jak też z przedstawicielami innych instytucji, m.in. Starostwa Powiatowego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (również w siedzibie RDOŚ), firmy Geo-Logik, prowadzącej badania na zlecenie miasta, oraz ZGK w Ostrowi Mazowieckiej. Miasto jest też w stałym kontakcie z Mazowieckim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska.  Ponadto prowadzone są rozmowy dotyczące dywersyfikacji dostaw wody pitnej poprzez podłączenie sieci miejskiej do sieci gminnej oraz wybudowanie nowej stacji poboru wody. Należy zaznaczyć, że działania w tej sprawie były podejmowane również przez poprzednie władze miasta. Radny Stanisław Dylewski poinformował podczas sesji, że poseł na Sejm RP Anna Siarkowska złożyła w sprawie Nasycalni doniesienie do Prokuratury.

Nowa ulica

Uchwałą Rady Miasta ulicy zlokalizowanej w okolicy ul. Gródźki nadano nazwę Morelowa.