Ostrów Mazowiecka leży w północno-wschodniej części Mazowsza na skrzyżowaniu ważnych międzynarodowych, krajowych i regionalnych szlaków komunikacyjnych. Doskonałą dostępność komunikacyjną zapewnia miastu miejska obwodnica oraz położenie przy drodze krajowej nr 8 Warszawa-Białystok, a niebawem też przy międzynarodowej trasie „Via Baltica”. Ostrów liczy blisko 24 tys. mieszkańców i zajmuje obszar 22 km kw. Prawa miejskie otrzymała w roku 1434 z rąk mazowieckiego księcia Bolesława IV. Herbem miasta jest stylizowana „ostrowa”, od której wzięło ono swoją nazwę. Położenie u zbiegu tras komunikacyjnych, od zarania dziejów było głównym atutem w rozwoju gospodarczym i społecznym Ostrowi.
Spacerkiem po mieście
O przeszłości miasta przypominają liczne pamiątki, okazałe gmachy a także miejsca pamięci.
Neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, z dwiema strzelistymi wieżami; z płaskorzeźbą Wniebowzięcia w ołtarzu głównym i malowanym na desce obrazem św. Mikołaja z pierwszej połowy XVII wieku w jednym z ołtarzy bocznych. Wybudowany staraniem ostrowskiego proboszcza księdza Adama Prus-Jarnutowskiego w latach 1885-1894. Projektantami byli architekci: F. Nowicki i B. Schmidt, a budowniczym W. Colonna Czosnowski z Warszawy. Kamienie na fundamenty kościoła zwieziono z prehistorycznego cmentarzyska ŻALE położonego na północnym skraju miasta. Na placu przy kościele rośnie Dąb Wolności, zasadzony w 1919 roku, w pierwszą rocznicę odzyskania niepodległości.
Nieopodal kościoła wznosi się także, nawiązujący swą architekturą do formy pałacowej, budynek Liceum Ogólnokształcącego, wybudowany w roku 1927 przez sejmik powiatowy.
Klasycyzujący jednopiętrowy budynek Banku Spółdzielczego wzniesiony w 1926 roku wg projektu Stefana Zwolanowskiego z charakterystycznymi kolumnami stylizowanymi na wzór grecki. Dawna siedziba Banku Ludowego.
Neobarokowy ratusz miejski - wybudowany w 1927 roku, siedziba władz miasta. Inicjatorem i energicznym rzecznikiem budowy był burmistrz Ludwik Mieczkowski, a projektantem architekt miejski Stefan Zwolanowski. Ratusz wzniesiono na placu targowym w centrum miasta, obecnie Plac Księżnej Anny Mazowieckiej. Zniszczony w roku 1944, pieczołowicie odbudowywany, stanowi dzisiaj prawdziwą perełkę architektury i ozdobę miasta, będąc jednocześnie jednym z najbardziej reprezentacyjnych gmachów Ostrowi.
Park wokół stawu miejskiego założony przez naczelnika powiatu Ignatija Łojko w latach 1874-1875. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się sadzawka pamiętająca jeszcze czasy dworu książęcego i królewskiego.
Dla uświetnienia jubileuszu 570-lecia nadania Ostrowi praw miejskich wzniesiono pomnik Księżnej Anny Mazowieckiej, który znajduje się w parku naprzeciwko ratusza miejskiego
W Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej zlokalizowany jest pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który odsłonięto 19 września 1999 roku. Inicjatorem odbudowy pomnika był prezes Koła Przyjaciół Szkoły Podchorążych Piechoty Ryszard Ejchelkraut. Wcześniej na jego miejscu stał pomnik Marszałka na koniu, wykonany z brązu. W lewej ręce trzymał wodze, a w prawej szablę. Naturalnej wielkości sylwetka osadzona była na cokole trzymetrowej wysokości, który obłożony był granitowymi kamieniami. Po jego obu stronach umiejscowione były płaskorzeźby z brązu przedstawiające sceny walk z wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Od frontu na cokole widniał napis z liter wykonanych z brązu o następującej treści: „I Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu Szkoła Podchorążych Piechoty 1932". We wrześniu 1939 r. w godzinach popołudniowych podczas nalotu bomba uszkodziła otoczenie pomnika a silny podmuch wyrwał jedną z tablic, pomnik jednak pozostał nienaruszony. Stał długo, przetrwał okupację, ale niestety decyzją ówczesnego starosty powiatu ostrowskiego 19 marca 1950 r. pomnik został zburzony, przy aprobacie ówczesnego ministra kultury i sztuki.
Pomnik znajduje się na terenie zespołu koszarowego, wybudowanego w latach 1890-1894 jako koszary dla wojsk carskich. Od roku 1917 miała tu swoja siedzibę Szkoła Podchorążych Piechoty, którą w latach 1930-34 dowodził płk. Ludwik Bociański. Wówczas powstał ośrodek sportowy, basen pływacki, kort tenisowy, wzniesiono także liczne pomniki nawiązujące do chwały oręża polskiego od czasów Bolesława Chrobrego po bohaterów Powstania Listopadowego. Otoczenie koszar położonych w parku z alejkami spacerowymi oraz kompleksem sportowym, może być doskonałym miejscem wypoczynku.
Pomnik poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej u zbiegu ulic 3 Maja i S. Dubois. Pomnik upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego i cywilnych mieszkańców Ziemi Ostrowskiej poległych i pomordowanych w walce z komunistycznym zniewoleniem w latach 1944-1953. Został odsłonięty 7 listopada 2015 r.
Miejsca Pamięci:
Walory turystyczne
Leżąca wśród lasów Puszczy Białej Ostrów Mazowiecka stwarza możliwości rozwoju rekreacji i turystyki rowerowej. Puszcza Biała stanowi prawdziwy raj dla grzybiarzy i myśliwych, zaś zbiorniki wodne dla wędkarzy.
Ostrów Mazowiecka to miasto aktywnego wypoczynku. Odwiedzający korzystać mogą z licznych form rekreacji oferowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji: krytej pływalni, sauny, kręgielni, ścianki wspinaczkowej, kortów tenisowych, a także skateparku, siłowni zewnętrznych czy street workout parku. Uzupełnieniem oferty jest Gród Książąt Mazowieckich, znajdujący się na terenie Ogródka Jordanowskiego. Odwołuje się on do historycznej przeszłości miasta. Wybudowany na niewielkim wzniesieniu (gdzie wg tradycji miał się znajdować książęcy dwór) drewniany gród nie jest rekonstrukcją znajdujących się tutaj niegdyś średniowiecznych zabudowań. Jest on raczej symbolem przeszłości miasta umożliwiającym edukację historyczną, mającym na celu pielęgnowanie i kultywowanie tradycji przodków. Zabudowa grodu składa się między innymi z chat garncarza, kowala, dworu kasztelana, otoczonych palisadą z narożnymi wieżami. Budynki wykonane z drewnianych bali i przykryte trzcinową strzechą otacza fosa. Ogródek Jordanowski to miejsce tętniące życiem. Najmłodsi mogą korzystać z nowoczesnych urządzeń do zabaw, dla odpoczywających zaprojektowano też alejki spacerowe i fontannę. Na terenie Ogródka znalazło się też miejsce na muszlę koncertową, w której odbywają się imprezy kulturalne i historyczne, a na boisku sportowe.
W mieście działa Miejski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Muzeum jest nową instytucją kultury prowadzoną wspólnie przez Miasto Ostrów Mazowiecka oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Placówka jest w organizacji, zajmuje się gromadzeniem zbiorów związanych z życiem i działalnością rotmistrza Witolda Pileckiego i jego rodziny oraz pamiątek historycznych związanych z dziejami Ziemi Ostrowskiej i Północno-Wschodniego Mazowsza.
Muzeum – Dom Rodziny Pileckich (w organizacji)
tel. 792 199 192, e-mail: muzeum@ostrowmaz.pl,
muzeumpileckich.pl
Facebook/Muzeum Dom Rodziny Pileckich
Baza noclegowa
Zajazd Mazowiecki, ul. Warszawska 106, tel. +48 29 746 20 44
Zajazd Skalny, ul. Warszawska 85, tel. +48 29 745 25 80
Usługi Hotelowe 17, ul. Lubiejewska 158, tel./fax +48 29 745 12 77
Bursa Szkolna, ul. Rubinkowskiego 15, tel. +48 29 745 34 54
Dworek Nad Stawem, ul. Zambrowska 43, Podborze k. Ostrowi Mazowieckiej, tel. +48 794 401 943