-A +A
Kultura

Działalnością kulturalną w mieście zajmują się:

Miejski Dom Kultury ma swoją siedzibę w budynku przy ul. 3 Maja 50.

Prowadzi jednak zajęcia w kilku lokalizacjach:

  • w głównej siedzibie przy ul. 3 Maja 50,
  • w Kinie Ostrovia przy ul. 11 Listopada 5,
  • w nowo oddanym obiekcie JATKI przy ul. Pocztowej 12,
  • w Centrum Dialogu Społecznego, ul. Partyzantów 7A

Oferuje zajęcia w wielu sekcjach- m.in. teatralnej, plastycznej, tanecznej, muzycznej. W ramach domu kultury działa m.in. Zespół Pieśni i Tańca "BezWianka" czy Uniwersytet Trzeciego Wieku. Oferta wciąż się poszerza o nowe formy.

Szczegóły na www.mdkostrowmaz.pl

Kino "OSTROVIA" pracuje w ramach ogólnopolskiej sieci kin studyjnych i lokalnych. Po cyfryzacji w październiku 2012 roku wyświetla filmy na nośnikach cyfrowych. Pozwala to zapewnić mieszkańcom miasta aktualny i atrakcyjny repertuar filmowy łącznie z seansami premierowymi filmów polskich, europejskich i światowych.

Na komfort oglądania filmów wpływ ma wyremontowana sala kinowa.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej działa od 1928 roku. Księgozbiór liczy ponad 90 tys. woluminów. Biblioteka zajmuje się także organizującą wystaw, spotkań z ludźmi kultury oraz Pikników z książką czy koncertów muzyki klasycznej na Letniej Scenie. Ponadto gromadzi dokumenty z życia miasta i jego mieszkańców. W 2018 roku Biblioteka obchodziła jubileusz 90 lat działalności.

W 2016 roku zostało powołane Muzeum Dom Rodziny Pileckich.

Jest to instytucja prowadzona wspólnie przez Miasto Ostrów Mazowiecka i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę o wspólnym prowadzeniu Muzeum podpisali 27 grudnia 2016 roku - minister kultury Piotr Gliński oraz burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer.

Muzeum prowadzić będzie działalność przy ul. Warszawskiej 4. Otwarcie Muzeum planowane jest w 2020 roku.

Placówka jest w organizacji, zajmuje się gromadzeniem zbiorów związanych z życiem i działalnością rotmistrza Witolda Pileckiego i jego rodziny oraz pamiątek historycznych związanych z dziejami Ziemi Ostrowskiej i Północno-Wschodniego Mazowsza, prowadzi też szeroką działalność edukacyjną.

STARA ELEKTROWNIA

Budynek przy ul. 11 Listopada 7 to dawna elektrownia miejska, która została uruchomiona w 1929 roku. Dzięki elektrowni rozwijały się miejscowe zakłady przemysłowe, a mieszkańcy mieli oświetlenie w domach. Podczas II wojny światowej obiekt został częściowo zburzony. Od tego czasu przestał być wykorzystywany zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem – do końca lat 80-tych XX w. był tylko rozdzielnią prądu. Od dziesiątek lat nieużytkowany ulegał niszczeniu. W ostatnich latach teren przed budynkiem służył do handlu, a sam budynek spełniał rolę magazynu.

Z uwagi na rosnące potrzeby mieszkańców w zakresie kultury stało się konieczne poszukiwanie sposobu na powiększenie bazy lokalowej. Dobrym rozwiązaniem okazała się rewitalizacja istniejącego budynku – starej elektrowni. W lipcu 2016 roku Miasto Ostrów Mazowiecka złożyło wniosek na dofinasowanie projektu „Kultura Pod Napięciem”, który zakładał remont dwóch budynków – starej elektrowni i domu rodzinnego Marii Pileckiej z Ostrowskich przy ul. Warszawskiej 4. Miasto Ostrów Mazowiecka pozyskało niemal 3,5 mln zł z budżetu UE na realizację tego projektu.Środki na to zadanie uzyskano w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych w konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Prace remontowe trwały dwa lata, a budynek zyskał „drugie życie”. Jego konstrukcja pozwoliła na uzyskanie dwóch kondygnacji, a tym samym na podwojenie powierzchni. Uzyskano dzięki temu ok. 750 m kw. powierzchni na działalność kulturalną. Zagospodarowany został też teren przed elektrownią - posadzono drzewa, ustawiono ławki, zainstalowano nowe oświetlenie. Dzisiaj to jedno z najładniejszych miejsc w Ostrowi Mazowieckiej. Wyremontowany budynek starej elektrowni stanowi zaplecze dla miejskich instytucji kultury, które z powodzeniem mogą realizować swoją bogatą ofertę.

Stara Elektrownia, ul. 11 Listopada 7

Kontakt: Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka, ul. 3 Maja 66, tel. + 48 29 679 54 63


Ofertę kulturalną w mieście wzbogaca teatr amatorski Scena „Kotłownia”, oferujący swoim widzom liczne premiery, koncerty i przedstawienia z udziałem znanych polskich aktorów.