Czytaj więcej w kategorii Samorząd

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
26.01.2015
XXIII Spotkanie Noworoczne

Po raz pierwszy spotkanie noworoczne, organizowane przez Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej, odbyło się w Zespole Szkół Publicznych nr 1 im. Papieża Jana Pawła II. Nowo wybudowany obiekt pozwolił pomieścić około 200 gości, którzy odpowiedzieli, na zaproszenie burmistrza Jerzego Bauera, obecnością podczas spotkania 23 stycznia 2015 r.

Spotkanie rozpoczął koncert zespołu Plateau w repertuarze Marka Grechuty. Poza znanymi utworami Klasyka zespół wykonał autorskie piosenki oraz zabrał zebranych gości w sentymentalną podróż, zapraszając do wspólnego odśpiewania utworu śp. Marka Jackowskiego „Oprócz błękitnego nieba”. Na scenie wystąpił również gość zespołu Plateau, znany muzyk Krzysztof Kiljański.

Najważniejsza „zgoda”

Po koncercie głos zabrał gospodarz spotkania burmistrz Jerzy Bauer. Poinformował zebranych o pracy jaka została wykonana w bieżącej kadencji, którą burmistrz Jerzy Bauer rozpoczął 9 grudnia 2014 r. Przypomniał swoje hasło wyborcze, które w pierwszym członie posiada słowo „zgoda”. Podczas konstytuowania się Rady Miasta Ostrów Mazowiecka, to właśnie „zgoda” była najważniejsza. Dlatego radni wszystkich, największych komitetów, zostali zaangażowani do prac w prezydium i przewodnictwa w komisjach stałych Rady Miasta. Burmistrz wskazał, że pierwszym przykładem zgodnej współpracy jest przyjęty budżet na 2015 r. z autopoprawką, którą zaproponował Radzie. W budżecie przewidziano m.in. 4,5 mln zł na budowę dróg, zwiększono o 300 tys. zł wydatki na remonty chodników (w stosunku do pierwotnego planu budżetu), więcej środków przeznaczonych zostanie na zieleń miejską, wykupy gruntów i punkty świetlne.

Burmistrz poinformował o wprowadzeniu konsolidacji zakupów urzędu miasta i miejskich jednostek, co ma przyczynić się do oszczędności. Pierwsze efekty widoczne są m.in. przy zakupie energii elektrycznej, której cena pozostanie na niezmienionym poziomie, mimo ogólnemu trendowi wzrostowemu. Szczególną uwagę postanowiono zwrócić na Zakład Gospodarki Komunalnej, w którym realizowana jest duża inwestycja związana z gospodarką odpadami. Burmistrz zwrócił uwagę na istotne, strategiczne znaczenie statusu Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK), o który stara się ostrowski ZGK. - Naszym celem jest uzyskanie dla Lubiejewa statusu RIPOK, który obroni nas przed bezlitosną konkurencją innych firm operujących w sektorze odpadów. – powiedział burmistrz Jerzy Bauer. - Ich zwycięstwo w tym gospodarczym wyścigu może w perspektywie skutkować monopolistycznym dyktatem cenowym w zakresie odbioru śmieci oraz stanowić zagrożenie dla funkcjonowania ZGK w Ostrowi Maz.

W związku z planowaną budową dróg szybkiego ruchu S8 i Via Baltica burmistrz wskazał potrzebę zabiegania o realizację obwodnicy po stronie północno – wschodniej miasta, która połączyłaby obecnie istniejącą drogę szybkiego ruchu (S8 – w przyszłości węzeł S8 i S61) z ul. Małkińską. Ma to zapobiec ewentualnemu przemieszczaniu się przez miasto ciężkiego transportu. Sprawa zostanie poruszona podczas obrad Rady Miasta.

Ostrowskie Forum Ekonomiczne

- W pierwszej kolejności zbudujemy atmosferę zgodnej współpracy burmistrza, rady i administracji samorządowej. Pozwoli to na spokojną debatę i szukanie optymalnych rozwiązań na dany czas. W perspektywie służyć ma to zdynamizowaniu lokalnej gospodarki, przyciągnięciu kapitału, zwiększeniu ilości miejsc pracy oraz dochodów rodzin i ogólnej poprawie jakości życia. Chcemy, aby Ostrów Mazowiecka stała się dobrym miastem na przyszłość. – mówił do zebranych burmistrz Jerzy Bauer. Do realizacji kolejnych haseł „rozwój” i „praca” przyczynić ma się powołanie Ostrowskiego Forum Ekonomicznego - Już dzisiaj mogę powiedzieć, że propozycja ta spotyka się z życzliwym przyjęciem i deklaracjami udziału i wsparcia. – powiedział burmistrz. - Forum to projektowane jest jako płaszczyzna  spotkania, współpracy i wymiany myśli pomiędzy środowiskami dużego i małego biznesu, samorządów lokalnych Ziemi Ostrowskiej i okolic, samorządu wojewódzkiego, instytucji rządowych i pozarządowych oraz środowisk naukowych.

- Jak Państwo zauważyli w dniu dzisiejszym skupiłem się głownie na pierwszych dwóch członach mojego hasła wyborczego: zgodzie i rozwoju. – zwrócił się do zebranych burmistrz Jerzy Bauer. - Podjęte oraz planowane działania mają przyczynić się do rozwoju gospodarczego Ostrowi oraz, w perspektywie, zwiększyć ilość miejsc pracy i poprawić dochody rodzin. – wyjaśnił. - Oczywistym jest, że sprawy oświaty, kultury, sportu i dziedzictwa narodowego nie zeszły na drugi plan w naszych działaniach. Przeciwnie pracujemy nad nimi równolegle. Jestem przekonany, że na kolejnym dorocznym spotkaniu poinformujemy Państwa o efektach. Dziękuję Państwu za uwagę – zakończył burmistrz Jerzy Bauer.

Głos zabrali również znamienici Goście, którzy z dużą serdecznością życzyli miastu i mieszkańcom miasta wszelkiej pomyślności, zaś rządzącym trafnych decyzji.

Przemówienie burmistrza i gości zakończyło, już tradycyjne, XXIII Spotkanie Noworoczne organizowane przez Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej, w którym wzięli udział m.in. Poseł Henryk Kowalczyk, Ksiądz Prałat dr Jan Okuła, Radny Województwa Mazowieckiego Mirosław Augustyniak, kierownik delegatury w Ostrołęce Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Wiesław Opęchowski, Honorowy Obywatel Ostrowi Mazowieckiej prof. dr hab. Adam Dobroński, Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych w Ostrowi Mazowieckiej Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku dr Dorota Ostrowska, Dyrektor Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Ostrowi Mazowieckiej Prywatnej Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska w Radomiu Roman Balcerzak, Członkowie Zarządu Powiatu Ostrowskiego z Wicestarostą Ostrowskim Urszulą Wołosiewicz, Radni Powiatu Ostrowskiego, Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Krych wraz z Radnymi, Wójt Gminy Nur Jacek Murawski, Wójt Gminy Stary Lubotyń Ireneusz Gumkowski, Burmistrzowie poprzednich kadencji: Bogumił Brzózka, Andrzej Andersz, Mieczysław Szymalski, Władysław Krzyżanowski. Przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych, przedstawiciele ostrowskich firm i związków zawodowych, prezesi i przewodniczący organizacji pozarządowych, dyrektorzy i prezesi miejskich jednostek i spółek, przedstawiciele rad nadzorczych, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz pracownicy Urzędu Miasta, a także przedstawiciele lokalnych mediów.