Czytaj więcej w kategorii Inwestycje

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
18.01.2017
Wywiad z burmistrzem Jerzym Bauerem

Na łamach Bezpłatnego Tygodnika Regionalnego "Kurier-W" ukazał się wywiad z burmistrzem Jerzym Bauerem. Jego treść publikujemy poniżej.

Panie burmistrzu, minął rok 2016. Jak Pan go ocenia. Jakie najważniejsze zadania udało się realizować?

Burmistrz Jerzy Bauer – To był bardzo dobry rok dla Ostrowi Mazowieckiej. Zrealizowaliśmy wiele projektów, a ich sukces to wynik współpracy różnych środowisk. Przyspieszyliśmy procesy inwestycyjne, mamy nową Strategię Rozwoju Miasta oraz Program Rewitalizacji, co pozwala aplikować o krajowe i europejskie środki finansowe. W 2016 roku zwiększyliśmy wydatki w budżecie miasta na zadania inwestycyjne i remontowe związane z infrastrukturą drogową do kwoty prawie 5,5 mln złotych. Przykładem ubiegłorocznej inwestycji drogowej jest budowa ciągu ulic Szpitalna – Bielska –Bursztynowa z parkingami na 140 miejsc przy szpitalu. Wartość tej inwestycji wyniosła 2,7 mln złotych, z czego ok. 1,4 mln złotych pochodzi ze środków rządowych. Dokończyliśmy inwestycje w gospodarce odpadami w Starym Lubiejewie o wartości 13 mln złotych. Realizowała je spółka miejska – Zakład Gospodarki Komunalnej. Instalacja w Lubiejewie, jako jedna z trzech w tej części Mazowsza, obok Siedlec i Ostrołęki, uzyskała status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Rozpoczęliśmy budowę zadaszonego lodowiska z wielofunkcyjną nawierzchnią, która będzie służyć mieszkańcom cały rok. Oddaliśmy do użytku trzy siłownie plenerowe i planujemy budowę kolejnych. Opracowaliśmy pełną dokumentację na remont stadionu miejskiego. Kontynuujemy remont kina, na który pozyskaliśmy środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podpisaliśmy umowę z tym samym Ministerstwem na wspólne prowadzenie nowopowołanej instytucji kultury – Muzeum – Dom Rodziny Pileckich. To wielki sukces, że wreszcie, po sześćdziesięciu latach tworzy się w Ostrowi muzeum, które zgodnie z podpisaną umową na lata 2016-2020 uzyska dofinansowanie z Ministerstwa w kwocie 7,3 mln złotych.

Dużo mówi się na temat zjazdu z ulicy Lubiejewskiej po wybudowaniu dróg ekspresowych S8 i S61 – międzynarodowej trasy Via-Baltica. Jakie rozwiązania udało się wypracować, by usprawnić ruch w tym miejscu?

J.B – Prowadzimy rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie budowy dróg technicznych wzdłuż obwodnicy, zarówno na prawo, jak i na lewo od ul. Lubiejewskiej. Budowa dróg o takim znaczeniu w okolicy Ostrowi Mazowieckiej, z potężnym węzłem na Podborzu, stanowi dla nas niewątpliwy atut. Chcemy jak najlepiej wykorzystać swoje położenie, by przyciągnąć kapitał do miasta. Dyskusję na ten temat toczyliśmy podczas II Ostrowskiego Forum Rozwoju, które odbyło się w Ostrowi na koniec ubiegłego roku.

Jaki wpływ na rozwój Ostrowi Mazowieckiej ma organizowane przez samorząd Forum?

J.B. – Ostrowskie Forum Rozwoju jest jednym z działań samorządu, które ma przyczynić się do dynamicznego rozwoju społeczno-gospodarczego miasta. Zainaugurowaliśmy je w kwietniu 2015 roku. Forum spotkało się z pozytywnym odbiorem, zarówno w środowisku biznesu, jak i samorządu. Po dwóch edycjach widać, że samorząd miasta może i potrafi łączyć siły z podmiotami sektora prywatnego, czego przykładem jest choćby wspólna organizacja tego przedsięwzięcia z Fabrykami Mebli „FORTE” i Bankiem Spółdzielczym. Chcąc realizować ambitne plany rozwoju miasta samorząd szuka partnerów, których cele są zbieżne z przyjętą polityką. Zależy nam, aby Ostrów rozwijała się wszechstronnie i była postrzegana, jako ośrodek sprawnie zarządzany. To nasz priorytet.

Jakie są to działania?

J.B. – Oprócz tych w sferze gospodarczej jest też wiele innych działań, które zasługują na przedstawienie. Po raz pierwszy w ubiegłym roku przeprowadziliśmy głosowanie na projekty, które mieszkańcy zgłaszali w ramach Budżetu Obywatelskiego. Prawie 2,5 tysiąca mieszkańców zagłosowało na zgłoszone wcześniej sześć projektów. W tym roku realizować będziemy dwa z nich. Jest to zagospodarowanie placu zabaw przy ul. Szkolnej oraz budowa oświetlenia kortów tenisowych. Z uwagi na zły stan techniczny szkoły przy ul. Partyzantów, zwanej „małą jedynką” oraz przedszkola przy ul. Batorego, podjęliśmy decyzję o budowie nowej szkoły i przedszkola. Wspólnie z Radą Miasta rozmawiamy na temat lokalizacji. Sprawnie realizujemy program wsparcia „Rodzina 500+”, w ramach którego nasi mieszkańcy otrzymali środki na kwotę 13 mln złotych. Skutecznie rozpoczęliśmy proces wychodzenia miasta z nietrafionej inwestycji w Centrum Handlowe przy PKS. Budujemy dobre relacje z lokalnymi przedsiębiorcami i samorządami. Wymienione przeze mnie działania, to najgłówniejsze przedsięwzięcia, które pokazują tempo i kierunek prac podejmowanych w samorządzie. Wiele z nich ma charakter wieloletni i będzie kontynuowanych w najbliższych latach.

Proszę opowiedzieć o planach na 2017 rok. Przed jakimi wyzwaniami stoi samorząd miasta, jakie zadania zamierza realizować?

J.B. – Na 2017 rok zaplanowaliśmy wiele ambitnych zadań. Część z nich to oczywiście kontynuacja już podjętych, ale wiele z nich to zupełnie nowe zadania. Planujemy złożenie wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie projektu rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej oraz przebudowy Stacji Uzdatniania Wody i oczyszczalni ścieków na wartość 20-25 mln złotych. Zadanie to będzie realizować nasza spółka ZGK. Zakładamy wzrost o ponad 40 procent w stosunku do roku ubiegłego wydatków na budowę i remonty ulic do kwoty 8 mln złotych. Wśród głównych zadań zaplanowanych na ten rok znajdą się ulice Podstoczysko, Wołodyjowskiego, Zachodnia, Leśna, Artyleryjska, Saperska, przebicie Jagiellońska – Trębickiego w rejonie Urzędu Pracy, SP nr 1 i MOSiR. Ogłosiliśmy przetarg na zagospodarowanie terenu przy ul. Broniewskiego na cele gospodarcze z funkcją lokalnego rynku zwierząt. Kontynuować będziemy rozmowy z Generalną Dyrekcją w sprawie dróg technicznych przy budowie dróg S8 i S61(Via Baltica). Przygotowujemy się do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego budowy nowej szkoły i przedszkola, realizować będziemy drugi etap budowy boiska-lodowiska, który powinien zakończyć się w lipcu tego roku. Złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Kultury na dofinansowanie trzeciego etapu remontu kina. Planujemy oddać do użytku dwanaście nowych mieszkań socjalnych w budynku przy ul. Wołodyjowskiego, na które uzyskaliśmy wsparcie ze środków rządowych.

Jak pan ocenia plany na 2017 rok, czy są realne do wykonania?

J.B. – Jak najbardziej realne. Jedynym ryzykiem spowolnienia marszu ku rozwojowi jest niepodjęcie uchwały budżetowej przez Radę Miasta. Przedsięwzięcia, o których powiedziałem znalazły się w przedłożonym przeze mnie projekcie budżetu na rok 2017. Tylko jego przyjęcie daje bezpieczną perspektywę realizacji tych ważnych dla miasta inwestycji. Liczę, że radni ostatecznie poprą prorozwojowy budżet na bieżący rok. Przedstawione przeze mnie działania i plany to zobowiązania wynikające z mojego programu wyborczego z 2014 roku. Ostrów staje się miastem dobrym na przyszłość, za co dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do takiego stanu rzeczy. Liczę na dalszą współpracę – wspólnie twórzmy dobrą markę Ostrowi Mazowieckiej.

Dziękuję za rozmowę.

Wywiad dostępny jest na stronie internetowej www.kurier-w.pl