Czytaj więcej w kategorii Oświata

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
07.10.2015
Ostrów pełna znaków

Kopie znaków Światowych Dni Młodzieży tym razem nawiedzają ostrowskie dekanaty. Krążą z miejsca na miejsce, przekraczając granice parafii. Właśnie, w czwartek, w liturgiczne wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, zawitały do parafii Chrystusa Dobrego Pasterza.

Swoje niezatarte znamię zostawiły w porannych godzinach w społecznościach szkolnych, gimnazjum i dwóch podstawówkach. Był to historyczny moment dla szkół: Gimnazjum Publicznego nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej oraz dla Szkoły Podstawowej w Dudach. Zarówno dzieci, jak i młodzież entuzjastycznie podeszli do obecności krzyża i ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani”. Montaże słowno – muzyczne za każdym razem przypominały historię i znaczenie posłania tych znaków przez św. Jana Pawła II, a śpiew tradycyjnych pieśni o głębokiej teologii krzyża czy też bardziej młodzieżowe i skoczne, angażowały bez reszty uczestników duchowych przeżyć na sali MOSiR-u czy pod estradową wiatą. Znak rodzi znak, tak też, harcerska obecność wpłynęła pozytywnie na wszystkich innych i jak wir na rzece wciągnęła ich w piosenki połączone z tańcem, zabawą i wielością gestów uwielbienia Boga i oddania należnej czci Maryi.

Radość na twarzach, rozśpiewane serca, roztańczone nogi i ręce, oddały lepsze, młode i pełne nadziei oblicze Kościoła. Z kolei, talenty recytatorskie, śpiewacze i zdolności grania na różnych instrumentach pokazały jak piękna jest mądrość Boża i jak wspaniale potrafi się objawić w dzieciach. Całość obecności znaków dała jedną i wielką ucztę duchową, której zwieńczeniem było wyznanie wiary przez dziatwę i młodzież w geście ucałowania krzyża. Pointą spotkania stawały się słowa podziękowania ze strony dyrektorów szkół i ks. Dziekana Mirosława Mierzejewskiego.

Jednak znaki te nie opuściły parafii, albowiem od wieczornej mszy rozgościły się w świątyni przyciągając na nowo rzesze młodych ludzi. Przybyli też ze swymi duszpasterzami goście zza miedzy, z całego dekanatu Chrystusa Dobrego Pasterza. Do tych wymownych znaków dołącza się też obecność głównego celebransa, ks. bpa. Janusza Stepnowskiego, który nawiązując w swej homilii do oryginalnego znaku krzyża o okazałych wymiarach i odczuwalnym ciężarze, często narażonym na upadki, a których w historii jego bytności było kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt, przyrównał życie młodzieży, właśnie, do tego poranionego krzyża, z ich znakami potknięć wewnętrznych, ale też wielu duchowych powstań. Maryja jest też ich siłą powstawania i warto się do niej udawać.

Bezpośrednio po mszy młodzi przyjaciele Chrystusa poprowadzili modlitwę różańcową, potem nieco antycypowane i wspólne „jestem, pamiętam i czuwam” w apelu Jasnogórskim, a na koniec wszyscy uczestnicy wieczornego nabożeństwa ucałowali obecny znak krzyża, poczynając od ks. bpa., poprzez zgromadzone prezbiterium i tak po kolei młodzi i dorośli, aż do ostatniego wyznającego w ten sposób swą wiarę.

                                               ks. Jan