Czytaj więcej w kategorii Kultura i sport

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
18.06.2018
Dzieje Ostrowi Mazowieckiej tematem miejskiego konkursu

Samorząd Uczniowski przy Szkole Podstawowej nr 1 w ramach obchodów Dni Ostrowi zorganizował miejski konkurs pod hasłem „Dzieje Ostrowi Mazowieckiej”. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka i ufundował nagrody dla zawodników. W konkursie, który odbył się 12 czerwca, wzięli udział uczniowie klas VI i VII z ostrowskich szkół podstawowych.

Konkurs miał formę turnieju „1 z 10”. Po wcześniejszych eliminacjach przeprowadzonych w poszczególnych szkołach zawodnicy zmagali się z pytaniami dotyczącymi historii dziejów miasta. Uczniowie wykazali się szeroką wiedzą obejmującą historię od czasów średniowiecznych po dzień dzisiejszy. Doskonale odpowiadali na bardzo trudne, szczegółowe pytania. Jednak do trzeciej tury mogło przejść tylko trzech zawodników, którzy po zaciekłej rywalizacji podzielili miejsca finałowe między siebie.

Turniej wygrał uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 Karol Kulesza, natomiast drugie i trzecie miejsce zajęli po dogrywce uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 Mateusz Ambroziak drugie miejsce i Maciej Anioła trzecie miejsce.

Zmagania zawodników urozmaiciła część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Uroczystość rozpoczął polonez w wykonaniu uczniów klas siódmych. Po pierwszej turze zawodnicy i publiczność mieli okazję zapoznać się z życiem średniowiecznych mieszkańców Ostrowi poprzez scenkę teatralną, również w wykonaniu uczniów SP1. Na koniec, w nawiązaniu do tradycji Kurpi Białych, wszyscy podziwiali taniec kurpiowski „Stara baba” oraz wysłuchali recytacji wiersza „Leń” gwarą kurpiowską. Zwycięzcom i uczestnikom turnieju zostały wręczone wartościowe nagrody. Wręczenia nagród dokonały dyrektor CUW Danuta Włodarczyk i dyrektor SP1 Dorota Ziemczyk.

W przygotowanie turnieju włączyła się również biblioteka szkolna poprzez ekspozycję książek, folderów, widokówek, gadżetów, map, czasopism oraz innych materiałów bibliotecznych dotyczących Ostrowi Mazowieckiej i okolic. Nauczyciel bibliotekarz wykonał też dekorację, na którą składał się herb miasta i hasło „Mnie ta ziemia od innych droższa…”. Ponadto uczniowie przygotowujący się do turnieju i nauczyciele układający pytania konkursowe korzystali z zasobów biblioteki szkolnej. Konkurs został bardzo pozytywnie odebrany. Uczniowie ze wszystkich szkół wyrazili chęć uczestniczenia w takim konkursie w przyszłym roku.

Źródło: SP nr 1