Czytaj więcej w kategorii Ogólne

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
15.06.2016
Wyruszył VIII Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych – Ostrów Mazowiecka

Ostrowska grupa młodzieży wyruszyła dziś na trasę rajdu, który upamiętni Żołnierzy Wyklętych z obszaru Mazowsza i Podlasia. Finał rajdu zaplanowano na 19 czerwca w Ostrowi Mazowieckiej. Tego dnia odbędzie się również rekonstrukcja historyczna „Rozbicie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przez żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego”.

Przed startem rajdu ostrowska grupa z wiceburmistrzem Zbigniewem Chrupkiem zapaliła znicz przed pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej.

Ósma edycja rajdu Szlakiem Żołnierzy Wyklętych odbędzie się w dniach 15–19 czerwca 2016 roku. Organizacją rajdu zajmuje się Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, we współpracy z Prezydentem Ostrołęki, Burmistrzem Ostrowi Mazowiecka, Samorządem Pułtuskim, Nadleśnictwem Ostrołęka, Nadleśnictwem Ostrów Mazowiecka i Nadleśnictwem Pułtusk.

W tym roku trasy rajdu przebiegają przez tereny powiatów: pułtuskiego, wyszkowskiego, węgrowskiego, ostrowskiego, łomżyńskiego, ostrołęckiego, zambrowskiego.

Na cztery trasy wyruszy młodzież licealna i harcerze z Ostrołęki, Ostrowi Mazowieckiej, Maszewa (k. Płocka) i Pułtuska. Jak co roku uczestnicy podzieleni zostaną na cztery patrole, których patronami będą: Stanisław Bęklewski „Bomba”, Edward Nowicki „Tyczka”, Dariusz Kieliszek „Ponury”, Zygmunt Dąbkowski „Krym”.

Grupy spotkają się w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie 19 czerwca odbędzie się rekonstrukcja historyczna.

Trasy marszu biegną przez miejsca związane z działalnością powojennego podziemia niepodległościowego oraz terrorem komunistycznym, skierowanym przeciwko polskiemu społeczeństwu po 1945 roku.  

Uczestnicy przedsięwzięcia otrzymają materiały edukacyjne, związane z patronami poszczególnych patroli, oraz zadania rajdowe. W trakcie rajdu młodzież weźmie udział w inscenizacjach historycznych z udziałem rekonstruktorów.

W związku z przedsięwzięciem wydrukowana została okolicznościowa broszura, dotycząca podziemnej walki AK-AKO-WiIN na Ziemi Ostrowskiej (1944–1947), oraz pocztówki z wizerunkami i biogramami patronów patroli. Uczestnicy marszu otrzymają jak zwykle specjalnie zaprojektowane koszulki oraz blaszane ryngrafy z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Źródło: ipn.gov.pl