Czytaj więcej w kategorii Oświata

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
02.02.2015
Wycieczka do Białegostoku

W drugim tygodniu ferii, 28 stycznia 2015 roku została zorganizowana wycieczka do Białegostoku, w której wzięli udział uczniowie Gimnazjum Publicznego Nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.

Pierwszym punktem pobytu było zwiedzanie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Mogliśmy w nim obejrzeć stałą ekspozycję, która liczy ponad 120 dzieł najwybitniejszych malarzy np.: Marcello Bacciarelliego, Jana Matejki, czy Wojciecha Kossaka. W Muzeum Podlaskim mieliśmy również okazję zobaczyć czasową wystawę Andrzeja Kaliny zatytułowaną „moja Polska podróż”. Prezentuje ona grafiki, obiekty i instalacje graficzne. Przybliża ważne dla autora momenty kształtowania się jego tożsamości i postawy artystycznej, ukazuje atmosferę domu rodzinnego, wspomnienie czasu studiów, ważne osobowości i autorytety z życia artysty. W swoich dziełach Andrzej Kalina pokazuje, jak na przestrzeni 35 lat twórczości zmieniły się jego poglądy polityczne, społeczne i kulturowe.

Następnie udaliśmy się do pobliskiej Katedry Białostockiej. Ksiądz Marcin przedstawił nam historię parafii. Zwrócił naszą uwagę na znajdujące się tam dzieła sztuki sakralnej. Na koniec wspólnie odmówiliśmy modlitwę. Po wyjściu z Katedry udaliśmy się do Pałacu Branickich, gdzie mieści się Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Prowadzone są tam działalności naukowe, dydaktyczne oraz wystawiennicze. Na początku mieliśmy zajęcia w laboratorium edukacyjnym, gdzie wykonaliśmy pamiątkowe odlewy z gipsu (mózgu, szczęki oraz Pałacu Branickich). Poznaliśmy tajemniczy świat dawnej apteki, gabinetów lekarskich (stomatologicznego, okulistycznego, rentgenowskiego). Zobaczyliśmy dawny szpital polowy, który podczas wojny mieścił się również w Pałacu Branickich. Mieliśmy okazję obejrzeć gabinet anatomiczny, prawdziwe organy człowieka takie jak serce, nerki, migdałki, skórę, mózg, płuca. Naszą uwagę zwrócono także na naczynia i narzędzia używane do wytwarzania leków, oryginalne meble apteczne oraz rośliny lecznicze. Kończąc pobyt na Uniwersytecie udaliśmy się do zabytkowej auli UMB oraz ogrodu pałacowego.

Kolejny punkt wycieczki to część rekreacyjna- seans kinowy w „Galerii Biała”, gdzie obejrzeliśmy jedną z najnowszych polskich komedii; „Wkręceni 2” oraz godzinny pobyt na miejskim lodowisku.

Dziękujemy organizatorom i opiekunom za to, że mogliśmy miło, bezpiecznie i ciekawie spędzić ten dzień. Szczególne jednak podziękowanie kierujemy do Pana Jerzego Bauera, Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka za zaangażowanie na każdym etapie realizacji naszego edukacyjnego przedsięwzięcia.  

Aleksandra i Maciej z GP1