Czytaj więcej w kategorii Inwestycje

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
25.09.2018
Współodpowiedzialność za miejsce tematem Ostrowskiego Forum Rozwoju

W tym roku tematem przewodnim Ostrowskiego Forum Rozwoju jest współodpowiedzialność za miejsce, rozumiana jako odpowiedzialność za miasto i region, w którym się żyje, pracuje, inwestuje i którym się zarządza, w każdym aspekcie zrównoważonego rozwoju. Dotychczasowa formuła konferencji została wzbogacona o Forum Młodzieżowe.

Podczas Forum mówiono o tym, na czy polega współodpowiedzialność za miejsce kilku podmiotów – samorządu, największego przedsiębiorstwa i pracodawcy w mieście i regionie, najstarszej instytucji bankowej w mieście, firmy, która wkracza na rynek Ostrowi, wpisując się w bardzo nośne obecnie hasła, jak zrównoważony transport miejski i elektromobilność oraz trzeciego sektora, skupiającego miłośników sportu.

- Dla samorządu wszystko jest ważne, i na tym polega odpowiedzialność sfery publicznej – powiedział burmistrz Jerzy Bauer. Inne potrzeby zgłaszają mieszkańcy, inne biznes, ważne jest by umiejętnie zaspokajać potrzeby jednych i drugich, tworząc swego rodzaju harmonię. Samorząd powinien też zawiązywać różnego rodzaju partnerstwa. Przykład jaki podał burmistrz to kooperacja z innymi samorządami w zakresie wspólnej poprawy infrastruktury drogowej. Samo Forum i jego formuła jest budowaniem partnerstwa, co jak podkreślał burmistrz nie jest takie oczywiste. Ważne jest przy tym, jak powiedział, by konkurenta nie traktować jak wroga, a widzieć w nim partnera.

Czwarte już Ostrowskie Forum Rozwoju zorganizowane zostało przez Miasto Ostrów Mazowiecka, Fabryki Mebli FORTE S.A. i Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień dwóch gości specjalnych - Lechosława Chaleckiego, założyciela Szkoły Inspiracji, trenera biznesu oraz dr. inż. arch. Marka Zagroby, członka Stowarzyszenia Architektów Polskich (Oddział Olsztyn), wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Tradycyjnie odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: Jerzy Bauer, Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka, Maciej Formanowicz, Prezes Zarządu FABRYK MEBLI „FORTE” S.A, Bartosz Kublik, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej, Marcin Maliszewski, współwłaściciel Green Electricity sp. z o.o. oraz Paweł Skarpetowski, prezes UKS „Akademia Piłkarska Ostrów Mazowiecka”. Poprowadził go Jacek Kozioł, zastępca redaktora naczelnego Forum Biznesu. 

Pierwszy dzień Forum, w którym wzięło udział ponad stu uczestników - samorządowcy wszystkich trzech szczebli, dyrektorzy i kierownicy instytucji państwowych i samorządowych z terenu miasta, przedstawiciele biznesu, prezesi miejskich spółek, dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych, szkół i przedszkoli, media – odbył się 25 września. Kolejnego dnia zaplanowano spotkanie z udziałem młodzieży. Podjęta zostanie tematyka perspektyw rozwoju osobistego oraz oferta Ostrowi Mazowieckiej jako miasta dobrego na przyszłość.

Fot. Barbara Siwek