Czytaj więcej w kategorii Inwestycje

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
11.07.2018
Wkrótce pojedziemy skuterem elektrycznym po Ostrowi i kilku sąsiednich gminach

Rusza pilotażowy projekt wynajmu skuterów elektrycznych na terenie miasta Ostrów Mazowiecka i kilku gmin z terenu powiatu ostrowskiego. Wdrożenie projektu planowane jest na 20 lipca. Chęć uczestnictwa w projekcie wyraziły dotychczas gminy: miasto Ostrów Mazowiecka, Zaręby Kościelne, Brok, Wąsewo, Andrzejewo i Małkinia Górna oraz firmy: Rolstal Pawłowski, Kefal Kempisty oraz Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej.

Na spotkaniu, które odbyło się w ostrowskim ratuszu 9 lipca, padły wstępne deklaracje ze strony zainteresowanych podmiotów w zakresie ilości skuterów. Na spotkaniu obecni byli: ze strony miasta Ostrów Mazowiecka – burmistrz Jerzy Bauer i zastępca burmistrza Zbigniew Chrupek, oraz przedstawiciele gmin – burmistrz miasta i gminy Brok Marek Młyński, wójt gminy Wąsewo Rafał Kowalczyk, wójt gminy Andrzejewo Michał Rutkowski, wójt gminy Zaręby Kościelne Józef Rostkowski, przedstawiciel wójta gminy Małkinia Górna, przedsiębiorcy - prezes zarządu firmy Rolstal Marcin Pawłowski, współwłaściciel firmy Kefal Zbigniew Kempisty, prezes ZGK Paweł Mieczkowski, wiceprezes zarządu Banku Spółdzielczego w  Ostrowi Mazowieckiej Dariusz Kołodziejski oraz współwłaściciel firmy Green Electricity Marcin Maliszewski, dostarczającej skutery wraz z systemem najmu. Jak zgodnie podkreślają uczestnicy projektu skutery będą uzupełnieniem transportu publicznego, zwłaszcza w okresie letnim. Warto dodać, że firma Mobilis z końcem czerwca br. zakończyła działalność, a co za tym idzie zlikwidowane zostały połączenia autobusowe na terenie powiatu ostrowskiego.

Czas trwania pilotażowego projektu został określony na 3 miesiące. W tym czasie firma, które jest odpowiedzialna za zorganizowanie najmu skuterów prowadzić będzie analizy i na zakończenie przedstawi raport, zawierający m.in. dane o ilości wypożyczonych pojazdów w poszczególnych gminach.

Na terenie gmin, które przystąpią do projektu w wyznaczonych miejscach pojawią się elektryczne skutery oznakowane blinkee.city. Będzie w sumie około 20 pojazdów do wypożyczenia. Za pomocą tablic informacyjnych oznakowane będą też miejsca ich postoju. Wypożyczenie skutera będzie możliwe za pomocą specjalnej aplikacji, która wskazuje m.in. miejsca, gdzie pojazdy stacjonują i gdzie można je zwrócić. Aplikacja nie zezwoli na pozostawienie pojazdu w dowolnym miejscu, jedynie w wyznaczonym do tego.

Koszt dzierżawy pojazdów poniosą uczestnicy projektu. Podmioty, które zdecydują się na dzierżawę pojazdów zapłacą 839 złotych netto miesięcznie za każdy skuter. Użytkownicy rozliczają się za czas wypożyczenia skutera. Zgodnie ze stawką proponowaną przez dostawcę jest to 4 zł za 10 minut. Skutery na jednej naładowanej baterii mogą przejechać do 80 kilometrów.

W Ostrowi Mazowieckiej planowanych jest kilka punktów, w których można wypożyczyć i zwrócić skuter. To m.in. parking przed Ratuszem Miejskim. Szczegółowe informacje wkrótce. Obecnie trwać będzie procedura wdrażania projektu.

Anna Kacpura

Materiał na temat skuterów można obejrzeć na TVP 3 Warszawa z 9 lipca 2018, początek 06:57