Czytaj więcej w kategorii Kultura i sport

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
24.10.2017
Warsztaty gwaroznawcze z prof. Barbarą Falińską

24 października 2017 r. w sali konferencyjnej Ratusza Miejskiego odbyły się warsztaty gwaroznawcze „Język ojczysty jako przedmiot badań regionalnych. Ocalamy dziedzictwo kulturowe od zapomnienia”, zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej. Gościem spotkania była profesor Barbara Falińska, znany ostrowianom językoznawca.

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na spotkaniu obecny był Burmistrz Miasta Jerzy Bauer, Sekretarz Miasta Bożena Szostak, Dorota Ambroziak – Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Integracji Społecznej, Rafał Zęgota – Dyrektor Wydziału Organizacyjnego, Spraw Obywatelskich i Promocji w Urzędzie Miasta Ostrów Mazowiecka, nauczyciele oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele młodego pokolenia: uczniowie ze wszystkich ostrowskich szkół podstawowych i średnich, uczniowie szkół z terenu gminy Andrzejewo, Nur, Ostrów Mazowiecka,  podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W pierwszej części spotkania prof. Barbara Falińska w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o zacieraniu się różnic między kulturą miejską i wiejską, a tym samym między językiem literackim, a gwarą. Zwróciła również uwagę na Mazowsze, Podlasie, Kaszuby i Suwalszczyznę, jako miejsca najbardziej zróżnicowane pod względem językowym. W swoim wystąpieniu Profesor podkreślała potrzebę ratowania ludowej kultury i gwar, o tym, że powinniśmy zatroszczyć się o to, co jeszcze istnieje i co powinno być przekazane przyszłym pokoleniom. Z takim apelem gość spotkania zwróciła się do zgromadzonej młodzieży, zachęcając, aby włączyli się do badań dziedzictwa kulturowego, badań tradycyjnej kultury ludowej, która zachowała się jeszcze w języku.

Druga część spotkania miała charakter rozmowy, dyskusji na temat sposobów przeprowadzania badań gwaroznawczych. Przy każdej ze szkół, która włączy się do współpracy, mają powstać koła kulturoznawcze, które będą działać pod opieką koordynatorów projektu. Koła wyposażone zostaną w kwestionariusze do zbierania słownictwa. Praca badawcza polegać będzie na przeprowadzeniu spotkania i rozmowie z najstarszymi mieszkańcami miasta i gmin - babciami, dziadkami, sąsiadami, którzy opowiedzą, jak to bywało dawniej, jak wyglądały różne obrzędy, życie codzienne, a następnie na spisaniu lub nagraniu rozmowy.

W marcu 2018 r. planowane są kolejne, dwudniowe warsztaty, podczas których zaprezentowane zostaną wyniki pracy poszczególnych kół kulturoznawczych. Całość badań nad gwarą i kulturą naszej małej Ojczyzny zwieńczona zostanie publikacją „Dialog pokoleń na ziemi ostrowskiej”, gdzie znajdą się również biogramy autorów badań z podziałem na poszczególne gminy.

dyrektor MBP Jolanta Andruszkiewicz