Czytaj więcej w kategorii Ogólne

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
22.05.2017
Uroczystość pochówku żołnierzy 201 Ochotniczego Pułku Piechoty: ppor. Tadeusza Wagnera i strzelca Józefa Jerzyńskiego

15 maja 2017 roku w Gminie Brańszczyk nastąpiło wiekopomne wydarzenie - pochówek żołnierzy, którzy w sierpniu 1920 roku polegli na polu chwały w obronie Ojczyzny przed bolszewicką nawałą. Spoczywali niemal od 97 lat w Kapliczce przy drodze, pochowani bez honorów żołnierzom przysługującym. I tym ważniejsze owo wydarzenie, bo oddano im cześć i wyprawiono godny pogrzeb z szacunkiem żołnierzom należnym.

Ci dwaj żołnierze zostali pochowani koło Trzcianki podczas odwrotu, w pośpiechu, bez śladu ceremoniału wojskowego, bez kapelana, bez przemówień. Dlatego teraz, gdy zaistniała potrzeba powtórnego ich pochówku, mamy możność spełnienia tego co im się należy: godnego pogrzebu z pełnym ceremoniałem wojskowym ze sztandarem, kompanią asysty, z salwą honorową i sygnałem „Śpij Kolego”; z udziałem weteranów, władz państwowych i samorządowych, duchowieństwa, historyków, organizacji proobronnych i młodzieży, która przejmie i będzie pielęgnować tradycje.

Po liturgii mszy świętej sprawowanej przez ks. prał. Jerzego Zająca i ks. kan. Pawła Stacheckiego, z oprawą muzyczną orkiestry wojskowej oraz organisty Piotra Wyszyńskiego w asyście Jany Dąbkowskiej i Michała Laskowskiego, głos zabrali zacni goście, którzy skierowali przesłanie do zgromadzonych na tej wyjątkowej uroczystości pogrzebowej.

Wicemarszałek Senatu Maria Koc, powiedziała m.in.:

Czcigodni kapłani, drodzy weterani, szanowna pani poseł, szanowni państwo, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, panowie oficerowie, żołnierze, droga młodzieży tak licznie uczestnicząca w dzisiejszej uroczystości, drodzy mieszkańcy Brańszczyka i Trzcianki oraz powiatu wyszkowskiego. Dziś po 97 latach od śmierci żegnamy dwóch polskich bohaterów. Żegnamy pana porucznika Tadeusza Wagnera i strzelca pana Józefa Jerzyńskiego. Pan pułkownik powiedział na początku tej uroczystości, że niewiele wiemy o tych żołnierzach. Nie znamy losów ich życia, jakie toczyli przed śmiercią. Wiemy tylko, że pan porucznik Tadeusz Wagner był studentem. Niewiele wiemy o ich życiu. Ale jakże wiele wiemy o tym, jacy byli: odważni, bohaterscy, męscy i ofiarni. Na odezwę Rządu Polskiego jako ochotnicy wstąpili do Wojska Polskiego, do armii ochotniczej by walczyć o wolną i niepodległą Ojczyznę. Byli młodzi, ale przecież pamiętali czasy zaborów, czasy Wielkiej Wojny. Tej Wielkiej Wojny, której teatr rozgrywał się tu na ziemiach polskich, ale która dzięki ofiarności Polaków dała naszej Ojczyźnie niepodległość.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele parlamentarni RP, jak też urzędów wojewódzkich, powiatowych i gminnych; przedstawiciele z szeregu partii politycznych, instytucji, stowarzyszeń i mieszkańcy gminy Brańszczyk – a najliczniej młodzież szkolna.

W uroczystości udział wzięli, p.o. dyrektora Muzeum-Dom Rodziny Pileckich Dorota Socik oraz dyrektor Wydziału Organizacji, Spraw Obywatelskich i Promocji Urzędu Miasta Rafał Zęgota.

Artykuł z przebiegu uroczystości dostępny jest pod poniższym linkiem:

http://www.branszczyk.pl/index.php?cmd=aktualnosci&opt=pokaz&id=711

źródło: artykuł Maryla Puścian Dyrektor Gminnego Domu Kultury, foto: Grzegorz Kowalczyk