Czytaj więcej w kategorii Ogólne

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
09.11.2015
Upamiętniliśmy Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej

W sobotę, 7 listopada upamiętniliśmy żołnierzy podziemia niepodległościowego i cywilnych mieszkańców Ziemi Ostrowskiej poległych i pomordowanych w walce z komunistycznym zniewoleniem w latach 1944-1953. Honorowy Patronat nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczystość odsłonięcia pomnika Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Przewodniczył jej ordynariusz łomżyński ks. Bp. Janusz Stepnowski wraz z licznym gronem kapłanów z obu dekanatów ostrowskich. Na mszę przybyli znamienici goście oraz mieszkańcy Ostrowi i wielu innych miejscowości, których powitał burmistrz Jerzy Bauer. Swoją obecnością zaszczycili nas: rodziny Żołnierzy Niezłomnych, kombatanci, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, senator RP Robert Mamątow, posłowie - Anna Maria Siarkowska, Arkadiusz Czartoryski, Henryk Kowalczyk oraz Marek Zagórski, przedstawiciel Biura Bezpieczeństwa Narodowego, przedstawiciel Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Adam Siwek, prezes Banku Zachodniego WBK Mateusz Morawiecki, środowisko Fundacji „Pamiętamy” z mec. Grzegorzem Wąsowskim na czele, Kierownik Referatu Badań Naukowych Oddziału IPN w Warszawie dr Kazimierz Krajewski, Prezydent Miasta Ostrołęki Janusz Kotowski oraz wiceprezydent Grzegorz Płocha, Wiceprezydent Siedlec Jarosław Głowacki, przedstawiciele Powiatu Ostrowskiego ze starostą Zbigniewem Kamińskim i wicestarostą Urszulą Wołosiewicz, radni miasta z przewodniczącym rady Zbigniewem Krychem, burmistrz i wójtowie gmin - Marek Młyński, Józef Bogucki, Waldemar Brzostek, Ireneusz Gumkowski, Rafał Kowalczyk, Jacek Murawski, Józef Rostkowski, Michał Rutkowski, przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych, organizacji politycznych, związkowych i pozarządowych, przedstawiciele biznesu, licznie zgromadzone poczty sztandarowe oraz media.

O poświęceniu żołnierzy podziemia niepodległościowego mówił w czasie mszy ks. biskup Janusz Stepnowski, zaznaczając, że oddali oni życie za niepodległość Polski, za wiarę katolicką i wolność człowieka. Obecny na mszy dr Kazimierz Krajewski, historyk Instytutu Pamięci Narodowej mówił o prężnie działającym na Ziemi Ostrowskiej obwodzie AKO (Armia Krajowa Obywateli) i żołnierzach z nim związanych jak kpt. Stanisław Bęklewski vel Pieszkowski „Bomba”, „Stanisławski” - zakatowany przez UB podczas przesłuchania w 1947 roku, por. Edward Nowicki „Tyczka”, plut. Sylwester Cer „Sawicki”, „Tyrolski”. To tylko kilka nazwisk, spośród tych żołnierzy, których grobów nie udało się do dzisiaj ustalić. To właśnie dla nich odsłonięto pomnik, obok którego ustawiono tablice z nazwiskami ponad 200 ofiar NKWD i reżimu komunistycznego z terenu Ziemi Ostrowskiej. Lista nazwisk, a niekiedy tylko pseudonimów osób walczących o wolną Polskę w latach 1945-1953 została opracowana przez dr. Kazimierza Krajewskiego i zyskała akceptację Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się na miejsce odsłonięcia pomnika. Monument upamiętniający osoby walczące z komunistami o wolną i niepodległą Polskę stanął u zbiegu ulic 3 Maja i S. Dubois. Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP. Uroczystego odsłonięcia pomnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym Ziemi Ostrowskiej wspólnie dokonali: Burmistrz Miasta Jerzy Bauer, Prezes Banku Zachodniego WBK Mateusz Morawiecki, Hieronim Piotrowski reprezentujący rodziny poległych i pomordowanych oraz Tomasz Herman-harcerz, jako przedstawiciel młodego pokolenia w asyście harcerzy z 29. DH „Pogodni” w Ostrowi Mazowieckiej. Poświęcenia monumentu dokonał Jego Ekscelencja ks. biskup Janusz Stepnowski. Następnie głos zabrał gospodarz miasta burmistrz Jerzy Bauer podkreślając, że odsłonięcie tego pomnika to hołd dla Żołnierzy Wyklętych i wyraz uznania dla ich niezłomnej postawy, uporu i patriotyzmu. Idea wzniesienia monumentu w naszym mieście jest częścią wielkiego, ogólnopolskiego ruchu przywracania pamięci walk o wolność w latach 1944-1953, przywracania prawdy - powiedział burmistrz. Ten pomnik jest kolejnym świadectwem tego, iż Polakom nigdy nie było do twarzy z despotyzmem. A te nazwiska i setki i tysiące innych osób zaangażowanych na różne sposoby w podtrzymywanie świadomości narodowej i państwowej, do dnia dzisiejszego dobitnie świadczą o mieszkańcach Ziemi Ostrowskiej, którzy głęboko i osobiście odczuwają więź z całą wspólnotą Narodu Polskiego. Tak my mieszkańcy Ziemi Ostrowskiej czujemy się częścią składową wielkiej polskiej wspólnoty. Tak było, tak jest i, jak sadzę, tak pozostanie! I aby tak pozostało upamiętniamy dobre czyny naszych przodków. I mamy nadzieję, że nasi następcy, będąc wyrozumiałymi wobec nas, nie zapomną o naszych dobrych czynach. Wśród walczących nie zabrakło żołnierzy z naszego regionu. Jednym z nich był kpt. Stanisław Bęklewski „Bomba”, „Żuk”, „Stanisław”, „Stanisławski”, „Jun”. Nie wiadomo, gdzie kapitan „Stanisławski” został pochowany. Jego niezłomna walka na Ziemi Ostrowskiej i Olsztyńskiej nie została dotychczas w żaden sposób upamiętniona. Dziś na terenach swej działalności jest postacią całkowicie zapomnianą i nieznaną - zakończył burmistrz. List od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości, odczytała Zastępca Dyrektora Biura Szefa Gabinetu Prezydenta Pani Wioletta Pruchnik. - Z okazji uroczystości odsłonięcia Pomnika Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej, składam dzisiaj hołd uczestnikom powstania antykomunistycznego – członkom organizacji konspiracyjnych, wojskowym i cywilom, którzy oddali życie w walce z reżimem - napisał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Treść listu

W dalszej części uroczystości głos zabrali Mateusz Morawiecki prezes Banku Zachodniego WBK oraz Hieronim Piotrowski - bratanek Hieronima Piotrowskiego „Jura”, w imieniu rodzin osób upamiętnionych pomnikiem. Podniosłym elementem uroczystości był odczytany w przejmujący sposób przez przedstawiciela Fundacji „Pamiętamy” Rafała Werbanowskiego Apel Poległych z udziałem Pododdziału Honorowego 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, którzy oddali Salwę Honorową.

Przedstawiciele prezydenta, parlamentu, władze miasta, gmin, powiatu, przedstawiciele organizacji pozarządowych i związkowych, instytucji i mieszkańcy złożyli wieńce i kwiaty. Hołd Żołnierzom Wyklętym oddały także licznie przybyłe poczty sztandarowe. Na zakończenie uroczystości odbył się krótki koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Zespołu Ad Alta Voce. Uroczystość przy pomniku poprowadził mec. Grzegorz Wąsowski z Fundacji „Pamiętamy”. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Marek Bartosz Szczepanik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, mający w swoim artystycznym dorobku szereg pomników o tematyce historycznej. (PM)

Z okazji uroczystości została wydana publikacja dr. Kazimierza Krajewskiego "Żołnierze Wyklęci Ziemi Ostrowskiej"

do pobrania w formacie pdf

foto:Barbara Siwek


Załącznik: