Czytaj więcej w kategorii Inwestycje

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
23.10.2019
Rynek potrzebuje fachowców

Rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę, dlatego za postępem technologii musi nadążać także powszechna edukacja. Należy wypełnić lukę w umiejętnościach poprzez inspirowanie uczniów do doskonalenia się opartego na wartościach społecznych. Wymagania, jakie stawia przed wszystkimi gospodarka 4.0 stały się tematem dyskusji w jednym z paneli, który odbył się podczas V Ostrowskiego Forum Rozwoju.

W dyskusji usłyszeliśmy: dyrektor zarządzającą, członka zarządu Alpla Opakowania z Tworzyw Sztucznych Sp. z o.o. Ewę Brzozowską, prezesa zarządu Rolstal Pawłowski Sp. z o.o. Marcina Pawłowskiego, przewodniczącego Rady Nadzorczej „Malow” Sp. z o.o. Henryka Owsiejewa, dyrektora Zespołu Szkół nr 6 im. K. Brzostkowskiego w Suwałkach Joannę Woronko oraz Naczelnika Wydziału Organizacyjnego i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej Mirosława Rosaka.

Wszyscy zgodnie podkreślali, jak ważne jest dobre kształcenie zawodowe, inwestowanie w wykształcenie, które da konkretne umiejętności. Pojawiły się w wypowiedziach rozwiązania dla takiego kształcenia, które pozwoli wprowadzić na rynek fachowców. Są to m.in. klasy patronackie, studia dualne, staże zawodowe. Kształcenie dualne po woli w Ostrowi Mazowieckiej kiełkuje. Współpracę w tym zakresie podjęło już kilka lokalnych firm – Forte, Alpla, Rolstal, Schneider, Canexpol, Interchemall. Wciąż jednak jest potrzeba rozszerzania o kolejne podmioty. W dobie globalizacji nauka w rzemiośle powinna stać się fundamentem edukacyjnym. Wykształceni fachowcy nie zasilają grona bezrobotnych, są poszukiwanymi i cenionymi pracownikami. Kształcenie dualne jest inwestycją w przyszłość, buduje zaplecze przyszłych fachowców, którzy zasilą potencjał firm. Firmy poszukują i wciąż będą poszukiwały pracowników samodzielnych i rozumiejących otaczający świat i zasady współpracy.

fot. Barbara Siwek