Czytaj więcej w kategorii Kultura i sport

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
16.06.2017
Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych zakończony

7 czerwca 2017 r., grupa uczniów z Ostrowi Mazowieckiej ruszyła na IX Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych, który upamiętnił żołnierzy z obszaru Mazowsza i Podlasia. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Ostrowi Mazowieckiej uczniowie wraz z opiekunami pojechali do miejscowości Rozogi, gdzie dołączyli do rajdu. Przed marszem wypełnili dokumenty – legitymację Armii Krajowej i złożyli przysięgę. W czasie marszu wykonali zadania, polegające m.in. na pokonaniu 5 km z przywiązaną do ręki liną. Wyznaczone czujki obserwowały dokładnie teren. Wszyscy uczestnicy szli tak zwaną „szachownicą”. Po przebyciu tej trasy uczniowie przygotowali krzyżówkę, której hasłem było: Major „Łupaszka”. Pierwszy nocleg zapewniony został przez organizatorów w Szkole Podstawowej w Lipowcu, gdzie zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie wykonali powierzone im zadanie m.in., samodzielne zdobycie produktów do przygotowania naleśników.

Dzień drugi uczestnicy rozpoczęli piosenką IV Szwadronu 5. Brygady Wileńskiej AK i ruszyli w drogę. Podczas pierwszych 5 km marszu, wszyscy członkowie grupy byli związani liną. Siły nieprzyjaciela - NKWD, UB zastawiły zasadzkę w lesie, lecz czujnemu patrolowi udało się ich rozbroić. Kolejny nocleg zmęczeni piechurzy spędzili w świetlicy wiejskiej w Kucborku.

Trzeci dzień to leśna przeprawa, gdzie patrol napotkał partyzantów. Obława polegała na pomalowaniu twarzy uczniów oraz sprawdzeniu wiedzy o „Lufie” Henryku Wieliczko - żołnierzu AKpodporuczniku, dowódcy 4. szwadronu 5. Wileńskiej Brygady AK. Po sprawnym zaliczeniu zadań grupa ruszyła w dalszą drogę. Dzięki pomocy Straży Pożarnej uczestnikom udało się przeprawić przez rzekę Małgę. W kolejnym miejscu noclegowym - w miejscowości Kot, czekała grupa rekonstruktorów z pomocą których uczniowie wykonali przyznane zadania.

Ostatni dzień marszu rozpoczęła obława UB, NKWD i MO. Uczestnicy razem z członkami obławy pokonywali kolejny odcinek trasy. Z pomocą ruszył oddział AK. Po udanej akcji wszyscy uczestnicy dotarli do celu rajdu - miejscowości Piduń, gdzie odprawiona została polowa msza święta. Po niej odbyła się rekonstrukcja historyczna „Potyczka pod Piduniem 1946” w wykonaniu Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław” oraz Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej NSZ”.

Autor: Muzeum - Dom Rodziny Pileckich