Czytaj więcej w kategorii Kultura i sport

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
25.04.2016
Promowaliśmy Ostrów na konferencji i targach

W piątek, 22 kwietnia w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca tegoroczną edycję Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich. Odbywała się ona podczas Targów Turystyki i Wypoczynku „Lato”, a tematem przewodnim były dobre praktyki w promocji dziedzictwa kulturowego Mazowsza. Poprowadził ją Daniel Sukniewicz - koordynator i projektant Szlaku Książąt Mazowieckich. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (MROT) - prezes zarządu Jan Błoński oraz dyrektor biura Anna Somorowska, przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Izabela Stelmańska - zastepca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki.

Uczestnicy konferencji wysłuchali prezentacji promocyjnych siedmiu miejscowości – gospodarzy tegorocznych Turniejów. Wśród nich była także Ostrów Mazowiecka, której walory prezentowali przedstawiciele Wydziału Promocji z naczelnikiem Rafałem Zęgotą na czele.

Swoją obecność na Szlaku Książąt Mazowieckich „zawdzięcza” dwóm obiektom – Grodowi Książąt Mazowieckich oraz pomnikowi księżnej Anny Mazowieckiej. Nie posiadamy wprawdzie zabytków, które przypominają nam o mazowieckich książętach, ale mamy swoją historię i własne ciekawe tradycje. Drewniany Gród Książąt Mazowieckich nie jest rekonstrukcją znajdujących się tutaj niegdyś średniowiecznych zabudowań, a raczej symbolem przeszłości miasta.  Podobne odniesienie ma też pomnik księżnej Anny, który powstał dla upamiętnienia jej zasług. To ona w 1514 roku nadała Ostrowi prawo odbywania 4 jarmarków rocznie i 1 targu tygodniowo, co przyspieszyło rozwój miasta. Przypomnieniem dobrodziejki miasta jest organizowany od kilku lat Mazowiecki Jarmark Księżnej Anny. W tym roku planowany jest na 18 czerwca, podczas obchodów Dni Ostrowi.

Gród Książąt Mazowieckich to miejsce, w którym odbywały się wystawy, pokazy walk rycerskich, turnieje łucznicze, warsztaty o tematyce historycznej. Za kilka tygodni Gród stanie się miejscem, w którym planowane jest plenerowe wesele Marii i Witolda Pileckich. Para ta pobrała się w ostrowskim kościele, a w tym roku przypada 85. rocznica tego wydarzenia. 8 maja br. organizowane jest w Ostrowi Mazowieckiej Upamiętnienie Ślubu Pileckich. Nieopodal Grodu znajduje się rodzinny dom Marii Pileckiej z domu Ostrowskiej, w którym Miasto planuje utworzenie Muzeum - Dom Rodziny Pileckich.

Z okazji uroczystości planowanej na 8 maja wydana została pocztówka, która jest jednocześnie zaproszeniem. Skierowaliśmy je do wszystkich uczestników konferencji, zapraszając do spędzenia niedzieli w Ostrowi Mazowieckiej. Pocztówka została też zaprezentowana na stoisku promocyjnym MROT, podczas 3-dniowych targów turystycznych.