Czytaj więcej w kategorii Kultura i sport

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
27.10.2016
Ponad 700 osób odwiedziło wystawę w Ratuszu

Wystawa „Ostrów i Ziemia Ostrowska w obiektywie wroga”, zainaugurowana 12 października w ostrowskim Ratuszu zakończyła się sukcesem pomysłodawców.

Autor wystawy Andrzej Mierzwiński zaprezentował zdjęcia szczególnie ważne dla Ziemi Ostrowskiej. Intencją autora było udostępnienie mieszkańcom miasta w większości nieznanych zdjęć, celem wzbogacenia ciągle skromnego przekazu na temat wojny i okupacji niemieckiej w powiecie ostrowskim. Część tych zdjęć posłużyła do wydania serii kart pocztowych przedstawiających szlak bojowy 76 pp we wrześniu 1939 roku. Zdjęcia wykonali oficerowie i żołnierze 20 Dywizji Piech. Zmot. Dowodzonej przez gen. Wiktorina oraz żołnierze formacji niebiorących udziału w walkach wrześniowych aczkolwiek pełniących głównie służbę patrolową i wartowniczą na zapleczu frontu. Zbiór przedstawionych zdjęć jest dowodem na to, że nasze miasto fotografowali żołnierze Wehrmachtu, Luftwaffe, żandarmi i esesmani, a przede wszystkim pokazują Ostrów Mazowiecką w okresie okupacji hitlerowskiej.

24 i 25 października wystawę odwiedziła młodzież szkolna z całego powiatu ostrowskiego. Andrzej Mierzwiński, który jest także założycielem GRH „Garnizon Ostrów”, w oparciu o prezentowane zdjęcia, przeprowadził jednocześnie lekcję historii dla poszczególnych grup szkolnych. W celu zobrazowania i utrwalenia omawianego zagadnienia sam wystąpił w historycznym mundurze żołnierskim. Ponadto elementem uzupełniającym tematykę była wycieczka historyczna do Koszar w Komorowie. W przedsięwzięciu wzięła udział młodzież szkolna z Broku, Komorowa, Wąsewa, Starego Lubotynia, Kozik, Prostyni, Szulborza Wielkiego, Małkini, Andrzejewa, Rząśnika, Brudek Starych oraz Szkoły Miejskie.

Było to pierwsze oficjalne wydarzenie zorganizowane przez Muzeum - Dom Rodziny Pileckich i Grupę Rekonstrukcji Historycznych „Garnizon Ostrów”, w którym uczestniczyło w ciągu dwóch dni ok. 700 osób. Prezentacja wystawy dobiegła końca 25 października, ale w związku z dużym zainteresowaniem wracamy do niej 10 listopada. Zaplanowane są kolejne lekcje historii w oparciu o wystawę i wycieczki jednodniowe do Komorowa z przewodnikami.