Czytaj więcej w kategorii Kultura i sport

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
08.09.2016
Pieśni patriotyczne w miejskim ratuszu

W ostrowskim ratuszu odbył się koncert pieśni patriotycznych i operowych. Przed publicznością, 5 września wystąpił Męski Zespół Wokalny „Oktawian”. - Powodem, dla którego zorganizowaliśmy dzisiejszy koncert, jest rocznica wojny obronnej 1939 roku - powiedział przed rozpoczęciem koncertu burmistrz Jerzy Bauer. - To w dziejach państwa polskiego tak dramatyczne wydarzenia, że społeczeństwo polskie zawsze w jakiś sposób upamiętniało tamten czas.
Koncert rozpoczął się jedną z najstarszych polskich pieśni religijnych, która do XVII wieku pełniła funkcję hymnu Rzeczpospolitej. Chodzi oczywiście o „Bogurodzicę”. Następnie pojawiły się znane pieśni patriotyczne z różnych okresów historii Polski. Zabrzmiały m. in. „Warszawianka”, „My, Pierwsza Brygada”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” czy „Moja piosnka” Cypriana Kamila Norwida z muzyką zmarłego przed dwoma laty wybitnego kompozytora muzyki chóralnej.
W drugiej części koncertu „Oktawian” zaprezentował pieśni innego wybitnego polskiego kompozytora Witolda Lutosławskiego. Publiczność miała wyjątkową okazję wysłuchania pieśni z cyklu „10 polskich pieśni ludowych na tematy żołnierskie”. Utwory te, skomponowane w roku 1951 są obecnie bardzo rzadko wykonywane, szczególnie w oryginalnym opracowaniu, czyli na chór męski. Nie zostały też dotąd zarejestrowane na żadnym fonogramie, dlatego zespół stara się pozyskać sponsora do tego przedsięwzięcia.
Występ zakończyła przepiękna „Modlitwa o pokój”, najsłynniejsza kompozycja przedwcześnie zmarłego w 2012 roku kompozytora i aranżera Norberta Blachy. Po bisie na życzenie publiczności lider zespołu Jerzy Sznajder zapowiedział, że już w październiku tego roku „Oktawian” ponownie odwiedzi nasze miasto, tym razem z repertuarem operowym.

„Oktawian” jest męskim zespołem wokalnym złożonym z artystów wywodzących się z chóru Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz Warszawskiej Opery Kameralnej. Wykonuje utwory a cappella oraz z towarzyszeniem akompaniamentu fortepianowego. Ich misją jest upowszechnianie muzyki operowej poprzez wykonywanie powszechnie znanych fragmentów chóralnych oraz niektórych scen zbiorowych z oper, napisanych przez najznakomitszych kompozytorów polskich i zagranicznych oraz rozbudzanie do niej zamiłowania tam szczególnie, gdzie nie ma możliwości obcowania z operą na żywo. Oprócz muzyki operowej popularyzują klasyczną muzykę chóralną, w tym utwory patriotyczne i religijne. Tą drogą starają się przekonywać słuchaczy do piękna śpiewu bel canto.

Zespół wystąpił w składzie: dyrygent: Barbara Hijewska, tenory I: Bogdan Kuźmiuk, Feliks Gałecki, tenory II: Marek Kądziela, Andrzej Zaradkiewicz, barytony: Ryszard Gniazdowski, Stanisław Szatybełko, basy: Jerzy Sznajder, Jan Mieczkowski. Całość okrasiła słowem Elżbieta Hijewska.

(źródło: MDK)