Czytaj więcej w kategorii Ogólne

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
10.04.2015
Ogólnopolska Kampania Społeczna „Nie Pozwól Odlecieć Swojemu Szczęściu!”

Państwowa Inspekcja Sanitarna rozpoczęła ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!” realizowaną w ramach „Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”.

Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy na temat skutków zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych oraz ograniczenie ich stosowania. Kampania potrwa do końca 2016 roku, a główną grupą odbiorców są kobiety w wieku prokreacyjnym, kobiety ciężarne oraz ich rodziny i bliscy.

Według badań Głównego Inspektoratu Zdrowia z 2012 roku, 7 % ciężarnych Polek nałogowo pali papierosy, co piąta jest narażona na wdychanie dymu tytoniowego, a co dziesiąta pije alkohol. Przyszłe mamy sięgają także po leki uspokajające i nasenne (2,2%).

O ile większość kobiet (90,2%) ma świadomość negatywnego wpływu palenia na rozwój płodu, to ich wiedza dotycząca szkodliwości picia alkoholu jest zdecydowanie niższa. Nadal wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu (2,5%),  niektóre z nich są zdania, że picie w ogóle nie jest ryzykowne. Dzieje się tak m.in. dlatego, że ponad połowa przyszłych mam ( na podstawie wyników badań z 2012 r.) nie uzyskała od lekarza informacji na temat skutków spożycia alkoholu w ciąży. Co gorsza - 1,4% Polek dowiadywało się w gabinecie lekarskim, że picie małej ilości alkoholu w ciąży jest dopuszczalne lub nawet zalecane. W konsekwencji w 2012 r. u 0,5% badanych dzieci z wadami wrodzonymi stwierdzono cechy FAS.

Powyższe fakty wskazują, jak ważna jest edukacja  skierowana do kobiet planujących ciążę oraz ich rodzin. Stąd przekaz kampanii „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu! ” mający na celu promowanie zdrowego życia społeczeństwa bez nadużywania środków psychoaktywnych.

Główny Inspektorat Sanitarny oraz pozostali Partnerzy Programu zakładają, że wielopłaszczyznowe działania szkoleniowe i edukacyjne oraz kampania społeczna, przyczynią się do zmiany zachowań zdrowotnych przyszłych matek oraz poprawy zdrowia ich potomstwa.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.zdrowiewciazy.pl