Czytaj więcej w kategorii Inwestycje

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
02.10.2019
OFR: W kierunku nowych możliwości. S8, Via Baltica, Gospodarka 4.0

Już po raz piąty w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się Ostrowskie Forum Rozwoju. W tym roku hasło przewodnie brzmiało: W kierunku nowych możliwości. Dyskusja toczyła w zakresie wykorzystania szans, jakie niesie ze sobą droga krajowa S8 oraz Via Baltica, ale także Gospodarka 4.0.

Na Forum gościliśmy m.in. ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, przedstawiciela wojewody Mazowieckiego, kierownika delegatury w Ostrołęce Marcina  Grabowskiego, przedstawicieli samorządów, biznesu, instytucji oraz szkolnictwa.  

Uczestnicy panelu poświęconego trasie S8 i Via Baltica zgodnie przyznali, że dobre położenie miasta to tylko jeden z czynników wpływających na jego rozwój. Niezwykle ważne jest to, co miasta oferują swoim mieszkańcom, turystom, inwestorom, jak wygląda infrastruktura, zasoby mieszkaniowe oraz oferta czasu wolnego. W panelu głos zabrali: Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, wiceprezes Krajowej izby Gospodarczej Witold Karczewski oraz Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer.

W drugim panelu mowa była o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą Gospodarka 4.0. Jednym z nich jest kształcenie zawodowe, tak by na rynku pracy nie brakowało fachowców. Podstawą jest kształcenie dualne. Współpracę w tym zakresie podjęło już kilka lokalnych firm – Forte, Alpla, Rolstal, Schneider, Canexpol, Interchemall. Wciąż jednak jest potrzeba rozszerzania o kolejne podmioty. Do dyskusji zaproszeni zostali: Dyrektor Zarządzający, Członek Zarządu Alpla Opakowania z Tworzyw Sztucznych Sp. z o.o. Ewa Brzozowska, Prezes Zarządu Rolstal Pawłowski Sp. z o.o. Marcin Pawłowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej „Malow” Sp. z o.o. Henryk Owsiejew, Dyrektor Zespołu Szkół nr 6 im. K. Brzostkowskiego w Suwałkach Joanna Woronko oraz Naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej Mirosław Rosak.

W ramach Forum wykład na temat rewolucji 4.0, która jest wyznacznikiem przemian na rynku pracy wygłosiła prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka ze Szkoły Głównej Handlowej.

Pierwszy dzień Forum zgromadził blisko 170 uczestników. Jutro drugi dzień Forum skierowany do młodzieży szkół podstawowych i średnich. Organizatorem Forum jest Miasto Ostrów Mazowiecka, a współorganizatorami Fabryki Mebli FORTE S.A. i Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej.

Więcej szczegółów już wkrótce.

Fot. Barbara Siwek