Czytaj więcej w kategorii Inwestycje

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
17.01.2017
Nowe zasady dotyczące wycinki drzew i krzewów

1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Nowelizacja ta przewiduje w szczególności zwolnienie z wymogu uzyskiwania zezwolenia na usunięcie:

  • drzew lub krzewów, które rosną na terenie nieruchomości stanowiącej własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
  • krzewu lub krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m²;
  • drzew , których obwód pnia na wysokości 130 cm, nie przekracza:

a) 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
b)  50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew;

  • drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.

Wyżej wymienione zmiany nie dotyczą:

  • nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków lub położonych na obszarach wpisanych do rejestru zabytków. W tym przypadku organem właściwym do wydania zezwolenia na usuniecie drzew lub krzewów, w oparciu o przepisy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami jest Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Delegatura w Ostrołęce,  ul. Kościuszki 16, 07-400 Ostrołęka.
  • nieruchomości zlokalizowanych na terenach objętych ochroną prawną, wynikającą z przepisów o ochronie przyrody tj. rezerwatów przyrody i użytków ekologicznych.

W oparciu o zmienione przepisy ustawy o ochronie przyrody nie jest również możliwe usuwanie drzew objętych ochroną  prawną uznanych za pomniki przyrody.

Zmiana przepisów ustawy o ochronie przyrody nie znosi zakazu niszczenia gatunków chronionych. Nie jest zatem możliwe usunięcie drzew lub krzewów objętych ochrona gatunkową, oraz drzew lub krzewów, w obrębie których stwierdzi się występowanie gniazd lub budek lęgowych gatunków ptaków chronionych. W tego typu sytuacjach wymagana jest zgoda właściwego organu - Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Wydział Spraw Terenowych w Siedlcach, Oddział w Ostrołęce,  ul. Gorbatowa 15, 07-410 Ostrołęka.

W załączeniu publikujemy pismo Pani Magdaleny Gawin - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Generalnego Konserwatora Zabytków dotyczące w/w ustawy.

Załącznik: 
ZałącznikWielkość
PDF icon Pismo Generalnego Konserwatora Zabytków128.82 KB