Czytaj więcej w kategorii Samorząd

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
04.09.2015
Miejscy radni przeciwni podjęciu jednej z uchwał

2 września 2015 r. odbyła się XI Sesja Rady Miasta, na której radni procedowali m.in. nad uchwałą dotyczącą wyrażenia woli na podjęcie działań zmierzających do utworzenia i prowadzenia miejskiej jednostki organizacyjnej o roboczej nazwie Ośrodek Dokumentowania Dziejów Ostrowi Mazowieckiej i Północno – Wschodniego Mazowsza. 12 radnych głosowało przeciw uchwale, 8 poparło ją.

Radni solidaryzują się z Burmistrzem

- My, Radni Miasta Ostrów Mazowieckiego wyrażamy głębokie oburzenie w związku z aktem przestępczym skierowanym przeciwko burmistrzowi Jerzemu Bauerowi. – napisali radni w swoim stanowisku odczytanym podczas obrad – Bandycki czyn polegający na spaleniu samochodu burmistrza odbił się szerokim echem wśród ostrowskiej społeczności, czego wyrazem były liczne głosy oburzenia skierowane przez mieszkańców do radnych.

Zmiany w budżecie

Miejscy radni przegłosowali uchwałę wprowadzającą zmiany do budżetu, a najważniejsze z nich to:

- zmniejszenie środków na budowę przebudowę skrzyżowania Kościuszki Sobotki o 270 tys. zł. Powodem zmiany są starania w pozyskaniu zewnętrznych środków finansowych
- zmniejszenie środków na budowę przebudowę skrzyżowania Pocztowa i Prusa o 400 tys. zł. Powodem zmiany jest konieczność zwiększenia średnicy projektowanego ronda oraz możliwość powiązania inwestycji z projektem Rewitalizacji Miasta
- utworzenie nowego zadania inwestycyjnego pod nazwą „Orzeszkowej – dokumentacja” – 20 tys. zł
- zmniejszenie planu wydatków na renowacje budynku ratusza o 100 tys. zł
- utworzenie zadań inwestycyjnych: termomodernizacja SP nr 3 (40 tys. zł), ZSP nr 2 (40 tys. zł), MP nr 1 (25 tys. zł)
-dofinansowanie zadania inwestycyjnego pod nazwą „Fundusz Wsparcia dla Policji” – 36 500 zł

O dofinansowanie policji zwrócił się Komendant KPP w Ostrowi Mazowieckiej Mirosław Olszewski. Wyjaśnił, że środki zostaną przeznaczone na zakup jednego z czterech samochodów, które są niezbędne dla sprawnego i skutecznego działania policji. Na pytania o piesze patrole wyjaśnił, że są one niezbędne i będą pojawiać się w mieście. Zauważył jednak, że szybkość działania pieszego patrolu jest zdecydowanie mniejsza niż jednostek zmotoryzowanych. Ponadto w kwestii zwiększania bezpieczeństwa zapowiedział rozpoczęcie cyklu debat społecznych na poszczególnych osiedlach.

Jest alternatywna koncepcja ws. węzła „Łomża”

Doradca Burmistrza ds. Urbanistyki i Architektury Adam Radomski przedstawił informacje na temat prowadzonych rozmów dotyczących budowy dróg ekspresowych w okolicy miasta. Wskazał na wypracowanie koncepcji budowy drogi dojazdowej od ul. Lubiejewskiej do węzła Łomża o parametrach, które umożliwiałyby ruch samochodów ciężarowych.

Burmistrz Jerzy Bauer poinformował, że wcześniej pojawiały się informacje o likwidacji węzła „Łomża”. W związku, że inwestor (GDDKiA) nie jest zainteresowany rozmową o utrzymaniu węzła „Łomża” postanowiono, po konsultacjach z firmami z okolic ul. Lubiejewskiej i Żwirowej, wypracować alternatywę, którą jest budowa drogi dojazdowej. Jej realizacja może okazać się korzystna pod względem inwestycyjnym, ponieważ z drogą zostanie skomunikowanych część działek na terenie miasta. Burmistrz stwierdził, że węzła „Łomża” należy bronić, ale jednocześnie posiadać inne rozwiązania, korzystne dla miasta.

Część radnych jednoznacznie opowiedziała się za obroną węzła „Łomża”, proponowali nawet organizację protestu i blokadę ostrowskiej obwodnicy. Wśród mniej radykalnych kroków zaproponowano rozmowę z Dyrektorem GDDKiA i szukania pomocy u posłów.

Radni powoływali się na pisma, w których stwierdzano, że decyzja w sprawie węzła „Łomża” nie zapadła. Warto jednak zauważyć, że od kilku miesięcy sugeruje się, że on zostanie zlikwidowany, bo nie spełnia wymogów dotyczących minimalnej odległości między węzłami, w tym konkretnym od węzła „Podborze”. Oficjalnie, na piśmie, decyzja jeszcze nie zapadła, jednak wszelkie terminy zbliżają się nieubłaganie i kiedy decyzja zostanie podjęta, może okazać się, że na szukanie innych rozwiązań jest już za późno. Burmistrz zapewnił, że z węzła „Łomża” nie zrezygnował, ale podjął już kroki w celu wypracowania rozwiązań alternatywnych.