To właśnie nasze dzieci najbardziej narażone są na szkodliwość dymów z pieców domowych
14 listopada rusza X edycja "Dnia Czystego Powietrza" organizowanego przez Fundację Ekologiczną Arka. Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci w piecach domowych. W ekologiczne działania mogą włączać się gminy, przedszkola i szkoły z całej Polski.
Bezpłatne pakiety edukacyjne czekają
Fundacja Ekologiczna Arka jak co roku przygotowała szereg narzędzi edukacyjnych dla placówek oświatowych: scenariusze zajęć, karty pracy, plakaty z informacjami. Gminy, które chcą wziąć udział w akcji, mogą się zgłaszać po bezpłatne materiały. Wystarczy przysłać maila na adres fundacjaarka@fundacjaarka.pl i podać ilość kompletów (broszura i plakat) oraz adres pocztowy, na który mają one zostać wysłane.
Powietrze w Polsce przekracza normy
Nagłaśnianie problemu palenia śmieci i niskiej emisji jest niezwykle ważne. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Komisję Europejską każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera ok. 28 tys. Polaków. Na przełomie 2012 i 2013 roku w województwie śląskim zanotowano tylko 31 dni, w których dopuszczalny poziom zanieczyszczeń powietrza nie został przekroczony.
Brudne powietrze powoduje raka
W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza trującymi pyłami wyraźnie wzrasta. Niestety, bardzo często jest to wina ludzkiej bezmyślności i niedoinformowania. Wciąż nie brak osób, które do pieców oprócz opału wrzucają odpady, takie jak odzież, butelki czy kawałki pomalowanego drewna. Dlaczego? Bo chcą zaoszczędzić lub zmniejszyć ilość produkowanych śmieci. W efekcie do atmosfery trafiają toksyczne substancje: metale ciężkie, dioksyny, furany, pyły. To one są przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, takich jak nowotwory, astma, nadciśnienie tętnicze, a także powodują obniżenie odporności, zaburzenia hormonalne i osłabienie zdolności rozrodczych.
Edukowanie ma sens
Dzień Czystego Powietrza to akcja, która ma edukować społeczeństwo. Z jednej strony mówi o konsekwencjach palenia odpadów w kotłowniach, z drugiej pokazuje, w jaki sposób można poprawić jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Na przestrzeni dziesięciu lat w ramach projektu odbyły się setki happeningów, warsztatów, przemarszów w całej Polsce. Organizowali je nie tylko członkowie Fundacji, ale też nauczyciele i uczniowie placówek, które przyłączyły się do działań.
Kampanię „Listy dla Ziemi – czyste powietrze, zdrowy człowiek” dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i we Wrocławiu. Realizowana jest pod patronatem Ministra Środowiska.
źródło: Fundacja Ekologiczna "Arka"