Czytaj więcej w kategorii Ogólne

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
23.02.2015
Handel żywymi zwierzętami wróci na targ?

Warunkiem jest spełnienie wszystkich wymogów prawnych, a to wiąże się z kosztami.

23 lutego 2015 r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się posiedzenie Międzygminnego Związku Ziemia Ostrowska, a krótko po nim Mazowieckiej Izby Rolniczej. Głównym tematem był zakaz handlu żywymi zwierzętami na ostrowskim targu. – Jesteśmy zdecydowani by targi odbywały się w Ostrowi. – zapewnił burmistrz Jerzy Bauer i zwrócił uwagę, że przedsięwzięcie wiąże się z kosztami. Te nie są małe, bo dostosowanie targowiska do wszystkich wymogów może kosztować nawet 3 mln zł. Burmistrz poddał pod wątpliwość czy miasto może i powinno ponosić takie koszty samodzielnie oraz czy uzyskałby w tej kwestii akceptację rady miasta.

Ostrów Mazowiecka jako stolica powiatu czuje się zobowiązana do podtrzymywania tradycji handlu na targowisku miejskim – mówił do zebranych burmistrz Jerzy Bauer. Zaznaczył przy tym, że myśli o efektywności w postaci wydatków i zysków jakie targowisko przynosi samemu miastu. W kwestiach finansowych z handlu zwierząt do kasy miasta wpływało niegdyś jedynie 7 tys. zł rocznie. Wśród pozostałych zysków wskazano promocję miasta i przyciągnie do niego mieszkańców z okolicznych gmin.

Burmistrz wnioskuje o zaangażowanie MZZO w modernizację targowiska

Z ostrowskiego targowiska korzystają mieszkańcy miasta oraz mieszkańcy całego ostrowskiego powiatu. Wśród handlujących są m.in. rolnicy okolicznych gmin, którzy deklarują chęć handlu przede wszystkim drobiem. Ten jednak nie może się odbywać, ponieważ ostrowski targ nie spełnia wymogów weterynaryjnych. Burmistrz Jerzy Bauer zauważył, że jego remont jest w interesie mieszkańców miasta, ale także w interesie rolników z okolicznych gmin. Zwrócił się do członków związku, by nie obarczać kosztami wyłącznie miasta, a żeby podjąć się modernizacji targowiska wspólnie, bo jest to w interesie całego powiatu ostrowskiego.

Członkowie Mazowieckiej Izby Rolniczej – zakaz handlu uderza w rolników

Powiatowy Lekarz Weterynarii lek. wet. Piotr Orzeł wyjaśnił konieczność zadbania o godne warunki dla zwierząt przeznaczanych na handel. Wskazał przy tym liczne afery związane z niewłaściwym traktowaniem zwierząt i żeby takiej sytuacji nie dopuścić w Ostrowi Mazowieckiej.

Burmistrz Jerzy Bauer zauważył, że przepisy prawa, które uniemożliwiają handel żywymi zwierzętami na targowisku w Ostrowi Mazowieckiej, zostały wprowadzone 7 lat temu. Wyraził wolę unormowania sytuacji, by rolnicy mogli prowadzić handel, a żeby zwierzęta przebywały w godnych warunkach, zgodnie z przepisami prawa. Wymienił przy tym dwie możliwości – pierwsza przewiduje modernizację targowiska do minimalnych wymagań, a druga modernizację z założeniem bardziej rygorystycznych wymogów wprowadzonych w przyszłości. Pierwsza, tańsza a co za tym idzie mogąca nieść ze sobą problemy natury jakości, a druga bardziej kosztowna, ale perspektywiczna.

Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Sprawa targowiska ma trafić pod obrady Międzygminnego Związku Ziemia Ostrowska na następnym posiedzeniu. Członkowie chcą również dokonać wizji lokalnej targu w gminie Długosiodło, na którym ostrowski targ mógłby się wzorować.