Czytaj więcej w kategorii Kultura i sport

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
24.06.2015
Dni Ostrowi 2015: Pierwszy dzień pod znakiem inicjatyw lokalnych

Piękna pogoda i moc wrażeń, tak w kilku słowach można podsumować pierwszy dzień XIII Dni Ostrowi Mazowieckiej, który był dniem kultury lokalnej. Wydarzenie rozpoczął Burmistrz miasta- Jerzy Bauer, który przedstawił mieszkańcom atrakcje, jakie zostały przygotowane w ramach święta miasta, po czym wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Zbigniewem Krychem oficjalnie otworzyli XIII Dni Ostrowi Mazowieckiej

Po oficjalnym otwarciu swoje umiejętności przedstawili artyści związani z Miejskim Domem Kultury. Jako pierwszy prezentował się Zespół Pieśni i Tańca, „BezWianka”, który zgromadzonej publiczności zatańczył „Poloneza”, „Mazura” oraz zaśpiewał pieśń „Kurdesz”.

Tuż po pierwszej prezentacji jedynego ostrowskiego zespołu ludowego, wystąpił działający przy klubie seniora „Złota Jesień” Zespół Śpiewaczy „Retro Band”, który wykonał szlagiery polskiej muzyki rozrywkowej z lat 70-tych oraz 80-tych.  Wśród wyśpiewanych utworów znalazły się między innymi piosenki Ireny Jarockiej, czy zespołu Partita. Oprócz Retro Band swoje wokalne umiejętności przedstawili wokaliści kształcący się pod okiem Remigiusza Danielczyka w Ostrowskim Studiu Piosenki.  Następnym punktem programu była ponowna prezentacja „BezWianka” z tańcami łowickimi Blok Miejskiego Domu Kultury zamknęli młodzi tancerze z Zespołu „Pstryk”, „Mini Zament”, „Zamenciki” oraz „Zament”.

Kolejną jednostką, która miała okazję przedstawić talenty drzemiące w ostrowskiej młodzieży była Szkoła Muzyczna I Stopnia działająca przy Ostrowskim Towarzystwie Inicjatyw Kulturalno-Oświatowych.  Publiczność mogła posłuchać aranżacji instrumentalnych na pianinie, akordeonie i gitarze. Zaprezentowali się również wokaliści, we własnych utworach oraz opracowań autorstwa The Beatels, Ali Boratyn czy Ireny Jarockiej.

Ciekawym akcentem podczas Dni Ostrowi był koncert zespołu „Kapela Warszawska z Targówka”, która w swoim repertuarze posiada piosenki, jakie można było usłyszeć na przedwojennym warszawskim podwórku oraz szlagiery Stanisława Grzesiuka. Mieszkańcy mogli posłuchać takich hitów jak „U cioci na imieninach”, „Zimny Drań” czy „Bal na Gnojnej”.  Kapeli towarzyszył ostrowski zespół „BezWianka”, który zaprezentował wiązankę tańców Starej Warszawy, a w trakcie występu zachęcał mieszkańców do wspólnego tańca w rytm sztajerka walczyka czy fokstrota.

Piątek był dniem nie tylko pod znakiem tańca i piosenki. W godzinach wieczornych na mieszkańców czekały dwa spektakle teatralne wykonane przez ostrowskich aktorów.  Pierwszy z nich - „Zjawy Andersena” w reżyserii Rafała Swaczyny inspirowany bajkami "Dobry humor", "Dziewczynka z zapałkami", "Matka”, oraz "Babunia" przepełniony był elementami wizualnymi, świetlnymi oraz pirotechnicznymi. Podczas spektaklu aktorzy przenieśli mieszkańców na opuszczony cmentarz, po którym oprowadzał narrator bajki „ Dobry humor”, opisując historie osób pochowanych w poszczególnych grobach.

Ostatnim punktem piątkowego programu był musical „Katharsis” reżyserowany przez Piotra Trentowskiego, podczas którego widzowie mogli przekonać się jak pozornie błahe zabawy mogą zmienić życie innych osób.

Pierwszy dzień XIII Dni Ostrowi Mazowieckiej pokazał, że nasze miasto bogate jest w ciekawe inicjatywy kulturalne, z których mieszkańcy czerpią wiele radości.  Pokazał również, że z powodzeniem można realizować się, jako tancerz, aktor czy muzyk.

autor: Kamil Borys, fot. B. Siwek