Czytaj więcej w kategorii Kultura i sport

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
03.03.2016
Chwała bohaterom, chwała Żołnierzom Niezłomnym!

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczynając uroczystości w Ostrowi Mazowieckiej spotkaliśmy się pod pomnikiem poświęconym ich pamięci, który został odsłonięty w listopadzie ubiegłego roku. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych licznie zebrali się przed nim: rodziny Żołnierzy Niezłomnych, mieszkańcy miasta i powiatu, poczty sztandarowe, uczniowie, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych, rekonstruktorzy historyczni, przedstawiciele organizacji kombatanckich, pozarządowych, klubów sportowych i instytucji, wójtowie gmin z powiatu ostrowskiego, radni miasta i powiatu oraz gospodarze uroczystości – starosta Zbigniew Kamiński i burmistrz miasta Jerzy Bauer. - W chwili obecnej trwa w Polsce proces przywracania pamięci o Żołnierzach Niezłomnych - powiedział burmistrz Jerzy Bauer, witając zebranych na uroczystości. - 1 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W listopadzie 2015 roku Ostrów Mazowiecka dołączyła do grona miast, które żołnierzy podziemia niepodległościowego uczciły pomnikiem. Patronat nad uroczystością objął Prezydent RP Andrzej Duda. – dodał Burmistrz. Na pamiątkę tego wydarzenia, przy pomniku stanęła wystawa zdjęć przypominających o tym wydarzeniu, która będzie ekspozycją stałą. Przed udaniem się na mszę świętą zebrani złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze.

 

Oddawali życie za wolną Polskę

Mszę świętą w intencji Żołnierzy Niezłomnych i Ojczyzny sprawowali kapłani z obu dekanatów ostrowskich. Przewodniczył jej proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. dziekan dr Jan Okuła, który rozpoczynając mszę powiedział - Przywracamy pamięć, która jest fundamentem naszej polskiej tożsamości. Modlimy się za tych, którzy życie swoje złożyli na ołtarzu Ojczyzny. Do żołnierzy, którzy ginęli za wolną Polskę nawiązał też proboszcz parafii pw. Świętego Jozafata ks. płk Sławomir Niewęgłowski. Odczytał treść ostatniego grypsu jaki pułkownik Łukasz Ciepliński napisał do swojego syna Andrzeja, będąc w celi więzienia na warszawskim Mokotowie. - Cieszę, się, że będę zamordowany jako katolik, za wiarę świętą, jako Polak, za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Pułkownik Ciepliński był absolwentem Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, przywódcą IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Został aresztowany przez UB w listopadzie 1947 r. 1 marca 1951 r. został zamordowany przez komunistów strzałem w tył głowy razem ze swoimi towarzyszami walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. To wydarzenie spowodowało, że Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiono 1 marca i obchodzony jest w Polsce od 2011 roku, jako święto państwowe.

 

Pilecki symbolem oddania i niezłomności

Zwieńczeniem tegorocznych uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz część artystyczna w wykonaniu młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Swój występ poświęcili oni żołnierzom niezłomnym, pokazując ich heroizm w walce o wolność ojczyzny oraz wielką miłość do niej, oddanie i niezłomność. W ZS Nr 1, gdzie odbywały się uroczystości, można było obejrzeć wystawę poświęconą patronowi tej szkoły - Rotmistrzowi Pileckiemu.

 

Pamiętać, to nasz obowiązek

Pod koniec lutego odbyły się wydarzenia przypominające o żołnierzach niezłomnych - II Rajd Rowerowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej oraz „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W ostrowskim kinie wyświetlany jest film „Historia Roja”, inspirowany dramatycznymi losami Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim „Rój” – młodego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i innych Żołnierzy Wyklętych. Po raz kolejny młodzież z GP nr 1 przygotuje dla mieszkańców spektakl poświęcony żołnierzom wyklętym „Pamiętać, to nasz obowiązek”.