Czytaj więcej w kategorii Kultura i sport

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
16.12.2016
Blisko trzystu uczniów zwiedziło Pułtusk

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrów Mazowieckiej (w organizacji), przy współudziale Miasta Ostrów Mazowiecka rozpoczęło projekt edukacyjny „Poznajemy polskie muzea”. Projekt przewiduje udział w ważnych wydarzeniach i przedsięwzięciach organizowanych przez muzea na terenie Polski, m.in. lekcje muzealne wystawy, ekspozycje, warsztaty.

Pierwszym działaniem w ramach tego projektu były jednodniowe wycieczki do Muzeum Regionalnego w Pułtusku, organizowane od 29 listopada do 8 grudnia. Prawie trzystu uczniów miejskich szkół podstawowych i gimnazjów wraz z nauczycielami, w ośmiu grupach zorganizowanych, odwiedziło Pułtusk, poznając zabytki i ważne postaci historyczne związane z tym miastem, utrwalając przy okazji wiedzę z historii średniowiecza. W trakcie wyjazdów młodzież zwiedziła wystawę „Średniowieczne proto-miasto w Pułtusku” w miejscowym Muzeum Regionalnym, połączoną z multimedialną prezentacją. Oprócz wystaw stałych eksponowanych w oddziałach muzeum uczniowie zwiedzali liczne zabytki miasta. Podziwiali unikatowe, kasetowe sklepienie Bazyliki Kolegiackiej Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (dzieło Jana Baptysty - artysty z Wenecji) wraz z innymi cennymi zabytkami kościoła. O wyjątkowości architektury pułtuskiej bazyliki (jednej z dwóch w diecezji płockiej) świadczy fakt, że w podręcznikach historii sztuki istnieje termin „kościoła typu pułtuskiego” opisujący ten właśnie niespotykany sposób wyglądu wnętrza (charakterystyczny sufit ozdobiony geometryczną siecią połączonych kół) powtórzony w innych świątyniach Mazowsza (m.in. kościele Św. Andrzeja Apostoła w Broku). Uczniowie mieli okazję przemierzyć najdłuższy, brukowany rynek w Europie (ok. 400 metrów długości). Na środku rynku znajduje się Ratusz – obecna siedziba władz miasta. Całość otaczają kamieniczki z XVIII i XIX w., w większości użytkowane jako domy mieszkalne. Zwieńczeniem spaceru po rynku była wizyta w Domu Polonii – dawnym zamku biskupów płockich.

Uczniowie poznawali zabytki Pułtuska pod kierunkiem doświadczonych przewodników, między innymi p. Andrzeja Ropelewskiego, wyróżnionego medalem „Za zasługi dla Miasta Pułtuska”, obdarzonego darem gawędziarstwa, niepozostawiającym słuchaczom możliwości zmęczenia lub znudzenia. Przewodnicy opowiadali nie tylko o zabytkach, lecz również o ciekawych postaciach związanych z miastem.

Wycieczka okazała się dla wszystkich świetną okazją do rozwijania świadomości narodowej i historycznej oraz budowania dumy z historii naszego regionu, historii Mazowsza. (Autor: Wydział Oświaty, red. Anna Kacpura)