Czytaj więcej w kategorii Ogólne

Brak innych aktualności o tej samej kategorii.
-A +A
08.07.2016
„Zmiana przez wymianę międzykulturową”

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej w bieżącym roku rozpoczął realizację projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 „Zmiana przez wymianę międzykulturową” POWR.04.02.00-00-0273/15, w ramach programów mobilności ponadnarodowej.

Projekt realizowany jest w Partnerstwie. Wnioskodawcą projektu jest: Global Training Centre sp. z o.o.- Lider. Partnerzy Krajowi to: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiejkoordynator Sławomir Jaronowski, mentor – Joanna Koc,  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej, Zespół Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Orzyszu, Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu.

Partner portugalski: Associação,Intercultural Amigos da Mobilidade - Barcelos.

Wartość  projektu - 1. 683 765, 57-zł

Celem głównym projektu jest wzmocnienie kompetencji zawodowych i kluczowych z wykorzystaniem programów mobilności ponadnarodowej w drodze wzajemnego uczenia się i wymiany doświadczeń pomiędzy partnerem portugalskim a partnerstwem krajowym.

Projekt kierowany jest do młodzieży zaliczanej do grupy NEET tj.

w wieku 18-35 lat;

bezrobotnej lub biernej zawodowo;

nie kształcącej się w trybie stacjonarnym /dziennym/;

• nie uczestniczącej w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie,uzupełnienie lub doskonalenie umiejetności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy.

W projekcie ze strony każdego Partnera Krajowego udział bierze 11 osób, co ogółem stanowi 55 osób. Każdy z uczestników ma możliwość skorzystania z bogatej, zindywidualizowanej i dostosowanej do jego potrzeb i możliwości oferty wsparcia.

Uczestnictwo w projekcie obejmuje min.

  • Kurs zawodowy z dziedziny gastronomii/hotelarstwa,
  • Kurs języka angielskiego,
  • Przygotowanie psychologiczne: indywidualne i grupowe,
  • Przygotowanie kulturowe,
  • Wsparcie zawodowe,
  • 70- dniowy wyjazd na staż zagraniczny – Portugalia,
  • 30- dniowy staż  po powrocie do kraju,
  • Stypendium szkoleniowe,
  • Opiekę mentora przez cały okres projektu.

Projekt realizowany jest w 4 kolejnych fazach. Udział w każdej z tych faz jest obowiązkowy dla każdego uczestnika projektu

  • Faza 1 czyli rekrutacja trwała 2 miesiące. Za rekrutację w tym promocję,  informację, nabór odpowiadał koordynator projektu Pan – Sławomir Jaronowski. 

W rekrutacji wykorzystano wypracowaną i działającą sieć lokalnej współpracy:

  • z instytucją rynku pracy (PUP Ostrow Maz ), 
  • z władzami lokalnymi (miasto, gmina, powiat), 
  • z systemem oświaty i zdrowia (szkoły, poradnie psychologiczne, służba zdrowia, PCPR), 
  • z lokalnymi mediami (tradycyjne i społeczne),
  • z organizacjami pozarządowymi.

Przy rekrutacji pomocna była także własna baza danych oraz znajomość lokalnego środowiska, dzięki czemu do projektu wyłonione zostały osoby, które najbardziej wpisały się w założenia projektu.

  • Faza 2 czyli przygotowanie w kraju trwała kolejne 2 miesiące i obejmowała przygotowanie językowe, kulturowe, psychologiczne, językowe, przygotowujące do wyjazdu na staże zawodowe w Portugali.

Zajęcia prowadzone były w grupach 11 - osobowych a także w formie indywidualnych sesji psychologicznych w celu opracowania indywidualnego planu działania oraz sesji z zakresu jobcoachigu(wsparcia zawodowego).
Do istotnych zadań w tej fazie projektu należało założenie bloga projektowego, dzieki któremu uczestnicy projektu mogli nawiązać kontakt z innymi grupami zrekrutowanymi przez pozostałych Partnerów Krajowych a także dokumentować swoje działania, efekty i wysiłki projektowe.

Na uwagę zasługuje również fakt, że uczestnicy projektu pod nadzorem mentora oraz koordynatora projektu wstępnie przygotowali projekt workcampu na rzecz społeczności lokalnej, który zrealizowany zostanie po powrocie do kraju.

  • Faza 3 czyli staż zawodowy w Portugali będzie trwa 70 dni i obejmuje w naszym przypadku: staż zawodowy w zawodzie: pokojowy, a ponadto dla wszystkich uczestników kontynuację workcampu, kurs  języka angielskiego a także bogaty program kulturalny
  • Faza 4 czyli wsparcie po powrocie do kraju będzie trwać ponownie 2 miesiące
    i obejmuje: /warsztaty i wymianę doświadczeń ze społecznością lokalną w miejscu zamieszkania, wizytę w spółdzielni socjalnej, workcamp dla społeczności lokalnej w miejscu zamieszkania oraz staże zawodowe i kontynuację jobcoachingu/.

Przez cały okres udziału w projekcie uczestnicy są pod opieką mentora polskiego oraz podczas pobytu za granicą także mentora portugalskiego.

Zgodnie z harmonogramem projektu  pierwsze trzy grupy w tym grupa MOPS – Ostrów Maz.  rozpoczęły fazę 3 projektu i w dniu 28 czerwca 2016 r., wyleciały do Portugali w celu odbycia stażu,  a tym samym zdobycia doświadczenia zawodowego.

W odprawie grupy wyjazdowej uczestniczył Burmistrz Miasta Pan Jerzy Bauer, który życzył wszystkim uczestnikom projektu wiele satysfakcji z podjętego wyzwania oraz pełnego wykorzystania możliwości jakie się przed nimi otwierają.